İbrahim Yıldız

Yazar, Şair

Doğum
Ölüm
13 Şubat, 1994
Eğitim
Karabük İş Okulu Erkek Sanat Enstitüsü
Diğer İsimler
Yıldız Osmanoğlu

Şair ve yazar (D. 1928, Çengeller köyü / Eflani / Isparta - Ö. 13 Şubat 1994, Karabük). Yıldız Osmanoğlu takma adıyla kitap eleştirileri yazdı. İlkokulu Eflani’de okudu. 1945’te Karabük Demir Çelik İşletmelerinin Özel Meslek Okulunu bitirdi. 1949’da dışardan bitirme sınavların girerek Tekirdağ Ortaokulundan diploma aldı. 1961 yılında Karabük İş Okulu Erkek Sanat Enstitüsünü bitirdi. Karabük Demir Çelik Fabrikasında değişik işlerde çalışarak 1977 yılında emekliye ayrıldı.

1957-60 yılları arasında Karabük Postası gazetesinde bir sanat sayfası hazırladı. Bu yıllarda şiirleri Durum, Yelken, Yeditepe ve Pazar Postası dergilerinde yayımlandı. 1966-68 yılları arasında Karabük’te çıkan Sendika gazetesinin kurucusu ve sürekli yazarı oldu. Uzun süre yazdıklarını yayımlamadı. Daha sonra Pota, Ekin, Varlık, Gösteri Sanat, Oluşum, Türkiye Yazıları, Sesimiz, Broy, Milliyet Sanat Türk Dili, Çağdaş Türk Dili, Kıyı, Biçem, Kuzeysu gibi birçok sanat edebiyat dergilerinde şiirlerini yayımlamaya başladı. Gazete gazetesinin açtığı şiir yarışmasında “Bay Sokak” başlıklı şiiriyle mansiyon aldı.

“İbrahim Yıldız’ın şiirinde alaysılama da önemli yer tutar. Problem korkusu içerisinde, hayatı çekilmez kılanlara alaysı bakar. Büyütülmüş her sorunun kabına sığmaz her öfkenin alaysı bir yanı zaten yok mudur? Yadsımaz bunu, ama değmediğini de vurgular.

“Yalnızlığı kendine aitliğinde saklıdır. Bir gönül adamının, bir dedenin torununu okşaması gibi yalın, yapmacıksız, şiir sevdası. Rüştü Onur’da da öyle değil mi?

“İbrahim Yıldız, hayatı seven, sevinci özümseyen, coşkuyu ve heyecanı şiirine taşıyan bir güzel beyefendi edasıyla yine kıyısında duruyor şiirimizin...” (Metin Turan)

ESERLERİ (Şiir):

Kıyıda Bir İbrahim (1990), Doruktaki Koltuk Boş (1990), Işığın Kanı (1991), Toplumun Teni (1992), Bir İbrahim (1992), Tay (1994), Güller Açtı Demirde (2005).

KAYNAK: Hasan Akarsu / Şiirin Kanatlarında Mektuplar (2001), Nusret Özdoğan Kurban – İsmail Arslan / Karabük Şairleri Ansiklopedisi (2004), Metin Turan (Kül dergisi, sayı: 45, Şubat 2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

ZONGULDAK’TA BİR EV

 

köprüden geçirir

merdivenlerden çıkarır beni

Zonguldak’ta bir ev

kapısı kapalı şimdi

 

kaç yıl önceydi ah

penceresine konan kuşlar

bahçe

bahçedeki incir ağacı -konuşsalar

 

kan ağlayan sevgi bacada duman

buruşmuş bir anı kapı

nereden bilecek içeriye giren bakışımı

değişmiş kiracı

 

merdivenlerden indirir

köprüden geçirir beni

Zonguldak’ta bir ev

yıllardan beri

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör