İbrahim Yavuz

Eczacı, Fotoğraf Sanatçısı, Ressam, Yazar, Şair

Doğum
Eğitim
Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Eczacı, şair ve yazar, fotoğraf sanatçısı, ressam. 1958'de Diyarbakır'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da, üniversite tahsilini Ankara Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde tamamladı. Halen Diyarbakır Tillo Eczanesi’nde serbest eczacılık yapıyor.

1986 yılında Diyarbakır’da serbest eczacılığa başladı. 1987 yılında 11. Bölge Eczacılar Odası Başkanlığını yaptı. TRT ve yerel radyo, televizyonlarda edebi programlar gerçekleştirdi. Ulusal ve yerel basında şiirleri, resimleri yayımlandı. Üç kişisel resim sergisi, bir de fotoğraf sergisi yaptı. TRT Televizyonunda ‘Başım Üstüne” programında “kaynak kişi” olarak yaşamı konu edildi.

1996’da Bayer’in düzenlediği öykü yarışmasında ortak birincilik ödülü aldı. Yine 1996’da TEB’in 40. yılı nedeniyle düzenlediği fotoğraf yarışmasında iki eseri, sergilenmeye değer fotoğraflar arasında yer aldı. 1994’te Bayer’in düzenlediği fotoğraf yarışmasında mansiyon ödülü kazandı. 1993 ve 1992’de eczane vitrini düzenleme yarışmalarında onur belgesi aldı. 1999’da Diyarbakır Efsaneleri Resim Sergisi ve Diyarbakır Efsaneleri Öykü Sergisi açtı. 1986’da İzmir’de karikatür sergisi; 1996’da Diyarbakır’da, Siirt’in Tillo ilçesine ait fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi açtı.

2010 yılında Diyarbakır şehir yaşamının son 100 yılını konu alan ve belgesel niteliği de olan “Şehir Çocuği” ismiyle şiir kitabı yayımlandı. Diyarbakır Tanıtma, Kültür, Turizm ve Musiki Derneği üyesidir.      

KAYNAK: Şeyhmus Diken / "Yavuz, İbrahim" (İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi, 2013) – Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör