İbrahim Ünal Taşkın

Şair

Doğum
Ölüm

Şair (D. 1941, Bursa - Ö. 1989, Bursa). Ailevi nedenlerden dolayı ilkokuldan sonra okuyamadı. Kendi kendisini yetiştirdi. Almanca, Fransızca başta olmak üzere çeşitli Batı ve Doğu dillerini öğrendi. Almanya, Fransa, İsviçre vb. Avrupa ülkelerinde kaçak işçi olarak çalıştı. Bursa’daki bir otomobil fabrikasında İtalyanca tercümanlığı yaptı. Bursa’da Marmara gazetesinin kültür sanat ekini yönetti (1978).

Şiir yazmaya çocukluk yaşlarında başladı. Şiir, deneme ve eleştiri yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Uludağ’a yaptığı yolculukların izlenimleri şiirlerine sinmiş gibidir. Bütün şiirleri ezberindeydi. Ölümüne yakın şiirlerinden yaptığı bir seçmeyi “Ah Gurbet, Beyazı Beyazın ve Aşk Bildirisi” adıyla düzenledi. Bu şiirler ölümünden sonra Mücahit Koca tarafından İbrahim Ünal Taşkın - Şiirler: Ah Gurbet, Beyazı Beyazın, Aşk Bildirisi (1991) adlıyla kitaplaştırıldı. 

“Hiç evlenmedi ve düzenli hayatı olmadı. Hayatı boyunca geçim sıkıntısı çekti. Son yıllarında ‘Uludağ’a çıkmayı adet edinmişti. Çoğu yalnız gittiği bu dağ yolculukları şiirlerinde de görülecektir. Bursalı dostları için ‘dağ’ çığırı açtı dense yeridir.” (Mücahit Koca)

KAYNAK: Diriliş dergisi (19.5.1989), Mücahit Koca / Şairler Ölmez (Marmara, 17.5.1989) - Güzel Adam Güzel Şair (Yedi İklim, Temmuz 1993), Mustafa Armağan / Dağlar Ustasız Kaldı Ya Biz? (Marmara, 20.5.1989) - İbrahim Ünal Taşkın / Hayatta Efsununu Arayan Şiir (Kayıtlar, Nisan 1991), Mustafa Armağan / İbrahim Ünal Taşkın: Hayatta Efsununu Arayan Şiir (Kayıtlar, Nisan 1991), Osman Bayraktar / Hikmet Burcunun Şiirleri (Yedi İklim, Nisan 1992), Adem Turan / İbrahim Ünal Taşkın / Şiir (Yedi İklim, Temmuz 1993), Yasin Doğru / Koza ve Gül / Şiir (Yedi İklim, Ekim 1993) - Şiirin ve İpeğin Ustası İbrahim Ünal Taşkın (Yedi İklim, Haziran- Temmuz-Ağustos 2002), Mahmut Kanık / Usta İbrahim Ünal’ın Anısına (Yedi İklim, sayı: 46, 1994),   İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

ŞAİR DÜNYASI

dışarıda yağmur soğuk ve gece

 

bir ispinozdur öter dalda önce

ve sık ağaçların arasından bir geyik bakar

güneş kızgın kayalar yaban gülleri sarmaşıklar

bir yılan dibinden ayakların sessice kayar

derken bir gümrenme işitirsin

anlarsın bırakır kalemi kağıdı masayı

kalkar gider açarsın kapıyı

girer içeri küçük arslan sessice

 

dışarıda yağmur soğuk ve gece

 

(Şiirler, 1991)

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör