Radyo-TV sunucusu, anı yazarı (D. 1928, İstan­bul – Ö. 26 Mayıs 2012, İstanbul). Kafkasya kökenli bir aileye mensuptur. Sivas Kongresine Askerî Tıbbiye delegesi olarak katılan Dr. Hikmet Beyin oğludur. Galata­saray Lisesini bitirince (1946),  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümüne kayıt yaptırdı. Maddî sıkıntı sebebiyle Şehir Tiyat­rosunda çalışmaya başladı.

Savaş sonrası bir Fransız grubuna tercümanlık yaptı. Grup tarafından Fransa’ya davet edildi ve Paris’te Les Mathurins Tiyatrosun­da bir yıl staj yaptı. Gece kulüplerinde “Ayaküstü Gırgırı” adıyla Türkiye’de ilk stand-up geleneğini başlattı. 1949’da açılan İstanbul Radyosunda Ekrem Reşit Rey’in asistanı olarak göreve başladı. Temsil yayınları ve rejisörlüğü yaptı (1949-50).

Dört yıl Londra’da BBC’nin Türkçe servisinde çalıştı. Yakın dostu Şakir Eczacıbaşı’nın mektubuyla Türkiye’ye döndü. Film çevirdi ve mizah yazıları yazdı. Radyo, sahne ve TV programlarındaki başarısı ile ün kazandı. Dünya gazetesinde başladığı yazarlığa Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde devam etti. Bu gazetelerde haftalık yazılar hâlinde anılarını yayımladı. Bu anıları daha sonra Leyleğin Ömrü (1978) adlı bir kitapta topladı

Emektar mizah ustası ve televizyoncu Orhan Boran uzun süre mücadele ettiği kemik hastalığına yenik düştü, 26 Mayıs 2012'de 83 yaşında hayatını kaybetti. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

 

Orhan Boran İçin Ne Dediler?

 

“Orhan Boran; yıllarca radyo mikrofonunda ‘Yuki’yi konuştururken, biz nasıl bir ‘Yuki’ hayal etmişsek; günün birinde karşımıza çizgi roman kahramanı olarak çıkan ‘Yuki’ tıpatıp hayallerimizdeki ‘Yuki’ydi işte... Gerçekten...

“Ve... Kırk yıl sonra, karşımızda ete kemiğe büründükten sonra; bize birkaç kelimeyle tarif et dediklerinde, kırk yıl önce hayal ettiğimizi söyledik: ‘Orhan Boran çok iyi bir insan!..’” (Ali Kırca)

 

KAYNAKÇA: Sefer E. Berzeg / Kafkas Diasporası’nda Edebiyatçılar ve Yazarlar Sözlüğü (1955), Büyük Larousse (4. c. 1986), TDOE – TDE Ansiklopedisi 2 (2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009), 2012 yılında aramızdan ayrılan ustalar (mynet.com, 16.11.2012), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör