Namık Kemal Şentürk

Belediye Başkanı, Vali, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
24 Temmuz, 1922
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Okulu (Siyasal Bilgiler Fakültesi)
Burç

Devlet ve siyaset adamı, vali, belediye başkanı. 24 Temmuz 1922, Merzifon / Amasya doğumlu. Avukat Sinan Şentürk ile Meliha Hanımın oğludur. İlk ve ortaokulu Merzifon’da, liseyi Erzurum’da okudu. 1941 yılında girdiği AÜ Siyasal Bilgiler Okulu (Siyasal Bilgiler Fakültesi)’nu 1945 yılında bitirdi. Aynı tıl İçişleri Bakanlığı Mahallî İdareler Genel Müdürlüğü’nde stajyer memur olarak devlet hizmetine girdi. 1946’da Amasya Maiyet Memurluğuna atandı. İki yıl devam eden bu sürede İl Mektupçu Vekilliği, Merzifon / Alıcık ve Türnük bucak müdürlükleri, Merzifon Kaymakam Vekilliği yaptı. Geçirdiği Kaymakamlık kursundan sonra 1948’de İsparta / Sütçüler Kaymakamı olarak görevlendirildi.

Şentürk, askerliğinden sonra, 1949’da Bolu / Seben Kaymakamlığına atandı. Bundan sonra sırasıyla Kayseri / Sarız, Kayseri / Bünyan, İzmir / Foça kaymakamlıklarında bulundu. 1956’da Mülkiye Müfettişliğine atandı. Bu arada, meslekî inceleme ve araştırmalarda bulunmak üzere iki yıl süre ile Fransa’ya gönderildi (1959-60). Yurda dönüşünde kısa bir süre İçişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğünü yürüttü. Ayrıca iki ay ABD, 45 gün Belçika, birer hafta İran, Irak ve Güney Kore’de incelemeler yaptı. İki dönem (dört yıl) Avrupa Konseyi Mahallî İdareler Konferansı Türk Delegasyonu’nda görevlendirildi. 1961-62 yıllarında Van Vali Vekilliği yaptı, ardından Diyarbakır Valiliğine atandı. Diyarbakır valiliği sırasında belediye başkanlığı görevini de yürüttü. 1964’te İzmir Valisi oldu, 1973’te İstanbul Valiliğine getirildi.

Namık Kemal Şentürk, 1977’de Cumhurbaşkanı Fahri S. Korutürk tarafından Cumhuriyet Senatosu üyeliğine atandı. Senatoda İçişleri ve Anayasa komisyonlarında çalıştı.   12 Eylül 1980’de Silahlı Kuvvetler’in ülke yönetimine el koymasıyla senatörlük görevi sona erdi. 1981 Anayasasının kabulü ve yürürlüğe girmesinden sonraki politik yaşamda Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP)’nin kurucuları arasında yer aldı. 1983’te yapılan TBMM XVII. Dönem seçimlerinde İstanbul Milletvekili seçildi. Partisinin kendini feshetmesinden sonra politik yaşamını Doğru Yol Partisi (DYP)’nde sürdürdü. Dönem sonunda politikadan çekildi.

1978’den sonra AKBANK Yönetim Kurulu ve Güven Sigorta Yönetim Kurulu başkanlıkları görevine ve ayrıca çeşitli vakıf ve derneklerde toplumsal faaliyetlerine devam etti. 26 Nisan 1953 tarihinde evlendiği İhsan (Özkaya, 1922) Hanım’dan Mehmet Sinan (1954) adında bir oğlu dünyaya geldi. Şentürk’ün, 1982 TC Anayasasının Fransızca çevirisi Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmıştır. İzmir’in Konak semtindeki bir ilköğretim okuluna adı verilmiştir. Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör