Nakiye Elgün

Milletvekili, Eğitimci, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
-
-
Eğitim
İstanbul Kız Öğretmen Okulu

Siyasetçi, eğitimci, Erzurum milletvekillerinden (D. 1882, İstanbul – Ö. ?). Sivaslı Gedikoğullarından Mehmet Ali Efendi’nin kızıdır. 1901’de İstanbul Kız Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Bu okulda edebiyat öğretmenliği yaptı. II. Meşrutiyet'ten sonra Feyziye Lisesi'nde müdür olarak Cumhuriyet'in kuruluşuna kadar çalıştı. Muallimler Cemiyeti başkanlığı yaptı. Kurtuluş Savaşı'nı destekledi, kadınları erkeklerle birlikte mücadeleye çağırdı. Cumhuriyet'in ilanından sonra Türk OcağıHalkeviKızılay ve Türk Hava Kurumu'na üye oldu. Yirmi yıl ça­lıştığı Türk Hava Kurumu Merkez Heyeti tarafın­dan altın madalya ile ödüllendirildi.

İstanbul Kız Lisesi müdürü iken, 1930'da İstanbul Şehir Meclisi'ne ilk kadın üye olarak seçildi. Daimi Encümen'de beş yıl üyelik yaptı. Kadınların ilk kez oy kullandığı 8 Şubat 1935'te yapılan TBMM 5. Dönem seçimlerinde Erzurum milletvekili olarak meclise giren on yedi kadın milletvekilinden biri oldu. Adı İstanbul Osmanbey’de bir sokağa verildi.

HAKKINDA: İbrahim Alaeddin Gövsa / Türk Meşhurları Ansiklopedisi (1946), Şefika Kurnaz / Balkan Harbinde Kadınlarımızın Konferansları (Aile ve Toplum, c. 1, sy. 1, Mart 1991).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör