Nagehan Alçı

Çevirmen, Gazeteci, Yazar

Doğum
13 Nisan, 1977
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü
Burç

Gazeteci yazar. Gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı eşidir. Babası Rüştü Alçı'dır. 13 Nisan 1977 tarihinde İstanbul'da doğdu. İstanbul Erkek Lisesini bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe Hürriyet gazetesinin dış haberler servisinde yaptığı stajla başladı. Sonraki yıllarda Mehmet Ali Birand yönetimindeki 32. Gün programı ve Avusturya'daki bir televizyonda stajlarına devam etti.

Stajını tamamladıktan sonra çalışma hayatına Hürriyet gazetesinde, Show TV Haber merkezinin dış haberler departmanında ve Akşam gazetesinde çalıştı. Bu gazetenin hafta sonu ekleri için yerli ve yabancı ünlülerle röportajlar ve haberler yaptı. Bir süre de Show Tv dış haberler departmanında çalıştıktan sonra Akşam gazetesine geçen Alçı, buradan da Milliyet'e geçti.

Alçı, Show TV dış haberler bölümünde çalıştı. Irak Savaşı sırasında simultane çeviriler yaptı, sonra 2007 yılında Akşam gazetesine geçerek burada köşe yazarlığı yapmıştır.

SkyTürk TV'de Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turgut ile 'Sosyal Bilgiler' adlı bazı belgeseller hazırladı.

Aynı zamanda Kanaltürk'te Kısa bir süre Pelin Batu ile birlikte 'Sınırsız' adlı programda yorumculuk, daha sonra Kanal 24'te 'Nerede Kalmıştık' programında sunuculuk ve yorumculuk yaptı.

2011 yılından itibaren Beyaz TV'de 'Medcezir' programında ve CNN TÜRK'te 'Dört Bir Taraf' programında yorumculuk yapmaya başladı.

2013'ün Ekim ayında Kanal D'de Bırakın Konuşalım adlı bir programın sunuculuğunu yapmaya başladı.

Hafta içi her gün ekrana gelen bu program, son olarak 1 Kasım 2013 günü yayınlandıktan sonra FOX'a transfer oldu. Ancak bu kanaldaki bir haftalık yayın hayatının ardından program sona erdi.

Şu an Habertürk'te köşe yazılarına devam etmektedir. İngilizce, Almanca, İspanyolca biliyor, Fransızca anlaşıyor.

Nagehan Alçı ile eşi Rasim Ozan Kütahyalı 2010 yılında evlendiler. Nagehan Alçı ve eşinin bu evlilikten Ayşe Ela ve Betül Yasemin adlarında ikiz çocukları oldu.

ESERLERİ:

Kader Birliği -1933 Sonrası Türkiye'ye Göç Eden Alman Bilim Adamları (Philip Schwartz’dan çeviri, 2003), Özü Sözü Yirmibir (Dünya ve Türkiye Siyasetinden Röportajlar, 2008), Darbenin Ayak Sesleri (2017).

KAYNAKÇA: Rasim Ozan Kütahyalı'nın eşi Nagehan alçı kimdir? (haber7.com, 06.12.2017), Nagehan Alçı kitapları (internet kitapçıları, 16.01.2018), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör