İbrahim Kaboğlu

Hukuk Profesörü, Akademisyen, Siyasetçi, Yazar

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Diğer İsimler
İbrahim Özden Kaboğlu, İbrahim Ö. Kaboğlu

Akademisyen, Anayasa Hukuku Profesörü; Siyasetçi, XXVII. Dönem İstanbul Milletvekili. 1950, Borçka / Artvin doğumlu. Baba adı Hüseyin, Yadigâr. Demirciler Köyü İlkokulu, Borçka Ortaokulu ve Bursa Atatürk Lisesini bitirdi. Lisans, yüksek lisans ve doktorasını Ankara Üniversitesi ve Limoges Üniversitesinde tamamladı. 

Ankara Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra atandığı İçişleri Bakanlığının değişik birimlerinde görev yaptı. 1983’te Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesine, 1990’da Marmara Üniversitesine atandı. MÜ Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı.

Limoges, Üniversite Montesquieu - Bordeaux IV, Üniversite Paris XII, IEP de Toulouse, Üniversite Paris Descartes, Üniversite de Montpellier I, Üniversite Paris II (Pantheon-Assas), Üniversite de Caen-Basse Normandie, Üniversite de Nice Sophia Antipolis, Üniversite Paris 3 / Nouvelle Sorbonne, Üniversite Paris 13, Üniversite Paris 1 / Sorbonne (Fransa), Üniversite d’Athenes (Yunanistan), Üniversite de Siena (İtalya), Üniversite de Sczeczin (Polonya), Üniversite de Sfax (Tunus), Üniversite Autonoma de Barcelona (Ispanya)’da konuk öğretim üyeliği görevlerinde buldu.

Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanlığı görevini yürüttü.

Yabancı dillerde 70’i aşkın bilimsel makalesi yayımlandı. Anayasa hukuku ve insan hakları alanında 20’yi aşkın kitabı vardır. Marmara Üniversitesi ve Fransa üniversitelerinden emekli oldu. Anayasa Hukuku Araştırmaları Derneği (ANAYASA-DER) Başkanı, Anayasa Hukuk Dergisi Yayın Yönetmeni, BirGün gazetesi yazarıdır.

İbrahim Özden Kaboğlu, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden XXVII. Dönem İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Anayasa Komisyonu Üyesidir.

 

ESERLERİ:

 

Araştırma-İnceleme: Kolektif Özgürlükler (1989), Özgürlükler Hukuku / İnsan Haklarının Hukuksal Yapısı (1993), Çevre Hakkı (1996), Anayasa Yargısı (1997), Les Autorités Administratives Indépendantes / Bağımsız İdari Otoriteler (der., 1998), Anayasa ve Toplum (2000), Laiklik ve Demokrasi (ortak kitap, 2001).

 

Yayıma Hazırlama: Kopenhag Kriterleri (2001), Azınlık Hakları (2002).

 

KAYNAK: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), İbrahim Özden Kaboğlu kimdir? (turkiyegazetesi.com.tr, 23 Haziran 2018), 27. Yasama Dönemi Milletvekilleri (tbmm.gov.tr, 24.04.2020), İbrahim Özden KABOĞLU – Tbmm (tbmm.gov.tr, 24.04.2020), İbrahim Özden Kabaoğlu kimdir? (m.yeniakit.com.tr, 24.04.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör