Ses ve saz sanatçısı. 1951 yılında Diyarbakır'da doğdu. Müziğe küçük yaşlarda başladı. 1963 yılında ilk enstrümanı cümbüş oldu. Daha sonraki yıllarda cümbüş sazına yakın olan Türk musikisinin geleneksel sazı ud ile sesine eşlik etti. Merhum Celal Güzelses’in 1943'te kurmuş olduğu Halk Musiki Cemiyetinde Tahir Mujide’nin desteğiyle birçok çalışmalar yaptı. Diyarbakır Çamlık Aile Çay Bahçesinde ve birçok etkinlikte konserler verdi. 1989 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği koro sınavlarını kazanarak burada 18 yıl ses sanatçısı olarak görev yaptı ve 2007 yılında korodan emekli oldu.

Emekli olduktan sonra da sahne çalışmalarını sürdürerek yerel televizyon kanallarında "Eyvanımızdan Esintiler" adlı müzik programını hazırlayıp sundu. "Ezgi Grubu" adı altında çalışmalar yaptı. TRT'nin birçok programında konuk olmayı ve son zamanlarda hazırlamış olduğu "Velime Geceleri"ni sürdürdü. İki kız, dört erkek evladı olan İbrahim Macit'in, Ege Üniversitesi Konservatuarı mezunu ve müzik öğretmeni olan kızı Meltem Macit de babasının izinde giderek müzikle uğraşmaktadır.

Diyarbakırlı ses sanatçıları arasında kendine özel bir yeri olan İbrahim Macit, Diyarbakır kültürünü yaşatmak, korumak ve gelecek nesillere aktarmak için yöre musikisine katkı sunmaya devam etmektedir.

Editör: Meltem MACİT

 

KAYNAK:  İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) - Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014), Meltem Macit (Bilgi teyidi, 26.12.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör