Nadir Saraç

Spor Yöneticisi, İnşaat Mühendisi, Belediye Başkanı, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Ege Üniversitesi İnşaat Fakültesi

İnşaat mühendisi, siyaset adamı, milletvekili, belediye başkanı, spor yöneticisi. 1956 yılında Zonguldak’ın Devrek ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Devrek’te yaptı. 1978 yılında Ege Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirdi ve aynı yıl Devrek’te serbest İnşaat Mühendisi olarak çalışma yaşamına girdi. 1981 yılında askerlik hizmetini kısa dönem olarak tamamlayıp 1983 yılı Şubat ayında SODEP’in Devrek İlçe Başkanlığına seçildi. SODEP-HP birleşmesi sonucunda SHP Devrek İlçe Başkanlığı görevini üstlendi ve Belediye Başkan adayı olduğu 1989 Mart’ına kadar bu görevi aralıksız 6 yıl sürdürdü.

1989 Yerel Seçimlerinde Devrek’in 15. Belediye Başkanı oldu. 1994 yerel seçimlerinde 2. kez, 1999’da 3. kez Belediye Başkanlığına seçildi. Yaklaşık 14 yıl sürdürdüğü Devrek Belediye Başkanlığı görevinden 5.Ağustos.2002 tarihinde istifa ederek 3.Kasım.2002 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde aday olarak Cumhuriyet Halk Partisi 22.Dönem Zonguldak Milletvekili olarak Parlamentoya girdi.

  Saraç, Çağdaş Türk Dili, Çağdaş Yaşam Destekleme Derneği, UMAG Vakfı, Türkiye Tabiatını Koruma, Atatürkçü Düşünce Derneği, Yardımsevenler Derneği, Ankara-Zonguldak İli Yardımlaşma Derneği, Devrek-Gökçebey Köylerini Kalkındırma Derneği, İnsan Haklarını Koruma Derneği gibi sosyal ve kültürel derneklerin üyesi olup, Devrek Anadolu Lisesi ile Prof.Dr. A.Taner Kışlalı İlköğretim Okulu Yaptırma ve yaşatma Derneği Başkanlıkları, Zonguldakspor Kulubü 2.Başkanlığı ve Devrek Belediye Spor Başkanlığı’nda bulundu. Evli ve 2 çocuk babası olup Fransızca bilmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör