Esin Güral Argat

Sanayici, İş İnsanı

Sanayici, iş adamı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi. Gürallar Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Türkiyenin önde gelen son tüketici, sanayi ve turizm markalarını bünyesinde bulunduran Züccaciye, Cam Ambalaj, Yapı, Turizm, Enerji, Makine, Kiremit şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini yürütmektedir.

Kendi kurduğu ve ilk işi olan Güven Çini ve Seramik şirketinde geleneksel çini sektörünü teknoloji destekli süreçlerle dönüştürerek seri üretime geçirme ile başlayan iş deneyimleri, sıfırdan ulusal marka yaratma ve farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketlerden oluşan grup şirketleri portföyünü büyüterek yönetmeye kadar geniş bir alanı kapsamaktadır.

Sosyal alanda, önderlik ettiği eğitim ağırlıklı yerel girişimleri, kadın girişimciliği desteklemek için yer aldığı çalışmalarla ulusal boyuta taşımıştır. Ülkemizin kalkınmasında önemli yere sahip aile şirketlerinin kurumsallaşarak büyüyebilmesine katkı vermek için deneyimlerini paylaşmaya devam etmektedir.

Çalışma hayatına 1992 yılında kendi kurduğu Güven Çini ve Seramik şirketinde başladı. Burada edindiği yeterli deneyim üzerine 1998 yılında aile şirketlerinden LAV’da Genel Müdürlük görevini üstlendi. 2005 yılında grubun perakende sektörünü tanımak için başlattığı Evport girişiminin tüm operasyonel ve stratejik süreçlerini yönetti. 2008 ekonomik krizinde grubun turizm yatırımlarının stratejik yapılanmasını gerçekleştirerek, Travelife Collection “Travelife Gold ”, TUI Holly ödüllerinin sahibi Alibey Resort Side tesisinin kurulmasını yönetti. 2010 ile birlikte Züccaciye kolunun, alanında dünya 6.sı konumuna gelmesi için yürütülen çalışmaların ana ayağı olan LAV markasının yaratılması sürecinin de mimarıdır.

Bilgi ve teknolojinin iş dünyasındaki önemine olan inancını somutlaştırmak adına Bilkent ve MIT Üniversiteleri ortaklığında yürütülen nano teknoloji ağırlıklı projelerin liderliğini yapmaktadır.

Hali hazırda Grup şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak çalışmakta, grubun sanayi stratejilerinde ve yatırımlarında etkin rol almakta ve özel olarak grubun ilk yurtdışı yatırımı olacak Maldivler lüks segment otel yatırımının liderliği yürütmektedir.

Esin Güral Argat ülkeye hizmette STK’ların önemine olan inancı nedeniyle pek çok STK’da yer almaktadır. Fırsat eşitliğine verdiği önem nedeniyle işletmeleri bünyesinde 2006 yılında başlatılan Yıldız Eğitim Projesi’ne önderlik etmektedir. Bu proje ile yıllık 200 ilköğretim öğrencisi kapsamlı eğitim almakta ve hayata hazır bireyler olarak yetiştirilmektedir. Global İlişkiler Forumu altında daha geniş kitlelerle buluşarak ülkemizin kalkınmasına katkılarını devam ettirmektedir. Ayrıca TKYD, Endeavour ve İstanbul Golf Kulübü üyesidir.

Esin Güral Argat, TÜSİAD Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Lideri’dir. 22 Ocak 2015 tarihli TÜSİAD Genel Kurulu itibariyle Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir.

Güral Argat, Ar-Ge yatırımlarıyla robotlar, otomatik paketleme ve şekillendirme makineleri gibi teknoloji altyatırımında dikkat çekti. Turizm alanında Alibey Hotels and Resorts Maldivler’de 2017’nin son çeyreğinde hizmete açılacak. LAV markası ile 2017’de dört yeni konsept öne çıktı. Güral Argat, yenilikçi pazarlama stratejilerinin peşinde.

KAYNAKÇA: Yönetim Kurulu Üyeleri (tusiad.org.tr, 17.02.2017), En Güçlü 50 İş Kadını 2017 (fortuneturkey.com, 12.04.2017).           

 

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör