Ahmet Kekeç

Gazeteci, Öykü Yazarı, Yazar

Doğum
03 Ocak, 1961
Ölüm
14 Kasım, 2020
Eğitim
Gazi Eğitim Enstitüsü
Burç

Gazeteci, yazar, hikâyeci (D. 3 Ocak 1961, Malatya 14 Kasım 2020, İstanbul). Eğitim hayatına doğduğu şehirde başladı ve sırasıyla Atatürk İlkokulu, Atatürk Ortaokulu ile Malatya Atatürk Lisesini bitirdikten (1978) sonra Gazi Eğitim Enstitüsünde okudu.

Ahmet kekeç on yedi yaşındayken Gırgır dergisinde mizah öyküleri yayımlamaya başladı. Hikâye, eleştiri ve denemeleri 1980'den itibaren Aylık Dergi, Mavera, Yönelişler, Kayıtlar, Kırkayak (Kırklar), Kitap Dergisi, Girişim, İmza dergilerinde yayınladı. Yazar aynı zamanda 1989'da "İmza" dergisinin kurucuları arasında da yer aldı.

Aynı dönemlerde gazetecilik mesleğine de adım atan Kekeç, ilk olarak "Milli Gazete" (1985), "Yeni Haber", "Zaman" (1986), Vahdet (1988), Yeni Şafak (1999) ve "Akit" gazetelerinde editör ve köşe yazarlığı gibi görevlerde bulundu.

Kanal 7'de bir yıl kadar yorumculuk da yapan Ahmet Kekeç, bir dönem Cine5'te Rasim Ozan Kütahyalı ve Salih Tuna ile birlikte "Memleket Meselesi"nin yanı sıra yine aynı kanalda "Derin Mevzu" adlı tartışma-sohbet programını sundu.

Kekeç, daha sonra 24 TV'de Nagehan Alçı ile birlikte "Nerede Kalmıştık", Nevin Ateş ve Mustafa Armağan ile birlikte "Tarihçe", Ülke TV'de de Turgay Güler ve Yusuf Ziya Cömert ile birlikte "En Sıra Dışı" adlı üç televizyon programında yer aldı.

Kekeç, son yıllarda çalışmalarını roman üzerine yoğunlaştırmıştı ve, Yeni Şafak’tan sonra,  2016 yılından itibaren  Star Gazetesi'nde köşe yazarlığına devam ediyordu. Hastalık sürecine kadar Akşam gazetesinde yazmaya devam eden Ahmet Kekeç, Yeni Şafak’ta da uzun yıllar görev yapmıştı. Kekeç özellikle 28 Şubat sürecindeki dik duruşu ile belleklerde yer edindi.

Yazıları ayrıca Millî Gazete, Zaman, Vahdet, Kitap Dergisi, Girişim, İmza dergi ve gazetelerinde yer aldı.

 

 

Vefatı:

 

Son olarak Star gazetesinde köşe yazarlığı yapan Ahmet Kekeç,  14 Kasım 2020 Cumartesi günü, tedavi gördüğü hastanede 59 yaşında İstanbul’da vefat etti

Usta yazarın oğlu Mehmet Hakan Kekeç, babasının vefatını sosyal medya hesabından, "Ne diyeceğimi bilemiyorum. Aslan gibi, bileğiyle savaştı. Babam, Ahmet Kekeç'i kaybettik. Yağmurdan sonra görüşürüz, babam." ifadeleriyle duyurdu.

Daha önce 2 kez kanseri yenen ve son olarak akciğerindeki rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi gören yazar, 9 Kasım 2020 günü Kovid-19 testinin pozitif çıkmasıyla yoğun bakıma alınmıştı.

Vefatı medya ve edebiyat çevrelerinde büyük bir üzüntüyle karşılanan Ahmet Kekeç için taziye mesajı yayımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında “Yazar Ahmet Kekeç rahmeti rahmana kavuştu. Rabbim cennetiyle müşerref kılsın. Ailesine ve milletime baş sağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Usta gazeteci, kıymetli yazar Ahmet Kekeç'e Allah'tan rahmet, kederli ailesine, sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun." ifadelerini kullandı.

Gazeteci-Yazar Mehmet Metiner, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabından yaptığı açıklamada; "Ahmet Kekeç kardeşimiz/üstadımız tedavi gördüğü hastanede Hakk'ın rahmetine kavuştu. Camiamız bir değerini kaybettiği için sonsuz üzüntülüyüm. Kendisine Allah'tan sonsuz rahmet, muhterem ailesine başsağlığı diliyorum. Mekanın cennet olsun can kardeşim" ifadelerini kullandı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, kişisel sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Altun şu ifadeleri kullandı: "Ahmet Kekeç'i kaybettik. Allah rahmet etsin. Mekanı cennet olsun. En zor zamanlarda dimdik durdu. Ülkesinin, milletinin hayrı için çalıştı. Geride çok güzel eserler bıraktı. Eserlerine, emanetine sahip çıkacağız."

 

ESERLERİ:

 

Öykü: Son İyi Şeyler (1985).

 

Roman: Yağmurdan Sonra (2000).

 

Deneme: Beni Türk İmamlarına Emanet Ediniz (1991), Atam Sen Kalk Ben Yatam (1993), İnek Sosyalizmi (1996), Maalesef Türkiye (1996), Yurtta Sus Cihanda Sus (1996), Gazeteciyim Ama Tedavi Görüyorum (1999), Kalanlar (2003).

 

Anı: Derin Roman (2004).

 

Günce: Kanamalı Haydut - Günce (2005).

 

İnceleme: Araştırma: CIA ve 12 Eylül / Bir İhtilalin Romanı (1993), Ali Şükrü Bey Cinayeti (1996), Sıkı Adamlar (2002).

 

Ödülleri:

 

Gençlik dergisi tarafından 1997’de yılın yazarı seçildi. Aynı yıl Türkiye Yazarlar Birliği Basın / Fıkra Ödülünü, 1999’da Yağmurdan Sonra adlı romanı ile Tuzla Belediyesi Roman Yarışması Birincilik Ödülünü kazandı.

 

Ahmet Kekeç İçin ne Dediler?

 

İlk kitabı “Son İyi Şeyler, bilinç tekniğini eksen alan, bu tekniğin retoriği sayılabilecek bir öyküler toplamı” (Necip Tosun) olarak değerlendirildi.

 

“Ahmet Kekeç’in Akit’te yazdığı kıvrak yazılar karşısında, bu roman nerede duruyor? Belki burada itiraf etmemde bir sakınca yok. Diyorum ki, asıl Ahmet Kekeç şimdi ortaya çıkıyor. Yağmurdan Sonra, Kekeç’in yeni istikametini de işaret ediyor gibi. Sevgili Kekeç bu romanıyla, önümüzde duran bir putu da böylece kırmış oldu. Artık doğrudan kendimizi yazabilir, kendimizden sözedebiliriz sanıyorum.” (Necmettin Turinay)

 

Usta kalem Kekeç'in vefatı nedeniyle, edebiyat ve basın dünyasından birçok isim sosyal medya hesaplarından başsağlığı mesajlarında bulunarak, üzüntülerini dile getirdi.

 

Şair Mürsel Sönmez AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ahmet Kekeç'i ilk olarak Yaşar Kaplan'ın çıkardığı "Aylık Dergi" ve "İmza" dergilerinden hatırladığını belirterek, şunları anlattı:

 "Sonraki tanışıklığımız sürecine kadar da yazdığı her şeyi aşağı yukarı takip ediyordum. Özellikle hikaye ve roman noktasında Türk edebiyatında naif, okuru yormayan, hayata dair gerçeklikleri çok iyi resmeden bir kalemi ve üslubu vardı. Bununla beraber yakın tarihe olan ilgisiyle yazdığı metinler bir nevi ülkenin içinde yaşadığı durumu sorgulama mahiyetinde metinlerdi. Türk edebiyatı açısından farklı bir tadı kaybettik. Bu tat hayatla, yaşanılan gerçeklikle, doğru ve serin kanlı temas kurabilen, bunu yazdıklarına yansıtabilen bir kalemdi. İşe çırak olarak değil usta olarak başlamış birisiydi. Düz yazının ne olduğunu çok iyi kavramış ve bunun da gereğini yerine getirmiş birisiydi. Allah rahmet eylesin."

 "Adeta meydanın kendisi oldu, bize cesaret ve dirayet verdi"

Şair İbrahim Tenekeci, 35 yıl önce yayımlanan Kekeç'in "Son İyi Şeyler" isimli öykü kitabından "Dün annemin mezarına gittim kar yağıyordu." bölümünü paylaşarak, "Bugün de yağmur yağıyor." açıklamasına yer verdi. Tenekeci mesajında "Zor zamanlarda hep önde gördük onu. Adeta meydanın kendisi oldu. Bize cesaret ve dirayet verdi. Ömrünün hatırı sayılır bir kısmı mahkemelerde geçti.' dedi.

 Öykücü, eleştirmen Necip Tosun ise Kekeç'le fotoğrafını, "Yıl 1985. İstanbul. Ahmet Kekeç evimize gelmiş. Öykü çalışıyoruz." bilgisiyle paylaştı. Tosun ayrıca Ahmet Kekeç'in yazdığı mektuba da satırlarında yer verdi:

 "Ahmet Kekeç'ten mektup. Yıl 1984. Birbirini hiç görmemiş iki genç. Bu dönemde yazarlar daktilo ile yazışıyor: Yazınsal gerçeklikle hayat gerçekliği farklı şeyler. Fakat ortaya edebiyat metni çıkarmak için de büyük ölçüde hayat gerçekliğine yaslanmak zorundayız."

 Yazar Zeki Bulduk, "Ahmet Kekeç abi de şu fani dünyayı terk etti. Mekanı cennet olsun. Şahidiz Müslümanlığına, delikanlılığına, mertliğine. Hüzünler yılı bu yıl... Üzgünüm. Kanamalı bir haydut gibi son iyi şeylerin de sonundayım." paylaşımında bulundu.

 "Kalemini, duruşunu ve yüreğini çok özleyeceğiz"

Yazar Leyla İpekçi, Kekeç'e Allah'tan rahmet ve ailesine sabır dileyerek, "Güzel gönüllü dost insandı. Ortak kaygılarımız bir dönem bizi birlikte mücadele içindeyken yaklaştırmıştı. Kendisini hayırla yad edeceğiz." açıklamasını yaptı.

 "Ah Ahmet ağabey! Menzilin mübarek olsun. Geçen mayıs ayıydı bir çay eşliğinde konuşup gülümsediğimiz zaman. Kalemini, duruşunu ve yüreğini çok özleyeceğiz." mesajına yer veren Salih Zengin, ayrıca yazar Mustafa Kutlu'nun taziyesini okurlara ulaştırdı: "Hikayeci Mustafa Kutlu'dan bir taziye mesajı var. Uzun zamandır tanıdığı merhum Ahmet Kekeç'in vefatı dolayısıyla kendisine rahmet ve ailesine başsağlığı dileklerini iletiyor."

 Senarist, oyuncu Hasan Kaçan, "Kıymetli Ahmet Kekeç de Hakk'a yürüdü. Nev'i şahsına münhasır, esaslı bir dosttu. 28 Şubat zulmüne M. Emin Yavuz mahlasıyla, cesurca direndiğinin mahkemelerdeki yakın şahidiyim. Yağmurdan sonra buluşmak umudu ile, Allah mekanını cennet eylesin güzel abim. Seni çok özleyeceğiz." paylaşımında bulundu.

 Yazar Yusuf Kaplan, sosyal medyadan yayınladığı mesajında çok üzüldüğünü dile getirerek, "Dayanamadı gitti bu dünyanın zulmüne, çirkefine. İyileşir, döner diye bekledim, dua ettim. Takdir böyleymiş. Boynumuz kıldan ince takdir-i ilahi önünde. Allah rahmet eylesin. Mekanını cennet eylesin. Ailesine, sevenlerine sabır versin." dedi.

 Yazar Saadettin Acar, rahmet dileyerek, "Üzüntümü ifade edecek kelime bulamıyorum. Çok hakkı vardı üzerimde." açıklamasını paylaştı.

 "Mütevazı ve kalendermeşrepti"

Ketebe Yayın Yönetmeni, şair Furkan Çalışkan da mesajında şunları ifade etti:

 "Hani görünce kendinizi güvende hissedersiniz, hani gelen felaket olsa bir şekilde savuşur gider onunla dersiniz ya Ahmet Kekeç öyle bir adamdı. Bu haberin asla gelmeyeceğine kendimi ikna etmiştim. Çok üzgünüm. Yağmurdan sonra abi..."

 Şair ve sunucu İbrahim Sadri de paylaştığı mesajında, "Donanımlı, bilgili ve çok iyi bir kalem ustasıydı. Gençlik yıllarımızda Cağaloğlu havzasında birlikte olmuştuk. Mütevazı ve kalendermeşrepti. Maalesef koronavirüs belası Ahmet Kekeç'i de aramızdan aldı. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun." dedi.

 Psikiyatr, yazar Erol Göka da hesabından şunları paylaştı:

 "Güzel insandı Ahmet, memleketin adamıydı. Cağaloğlu'nda dergilere, kitapevlerine sığındığımız zor günlerde daha çok görüşürdük. Emin hissederdiniz yanında. Neşesinin yanı başındaki hüznünü, esprili zekasına eşlik eden ciddiyetini görürdünüz. İyiliğinin şahidiyiz, daim duacısıyız."

 Araştırmacı Müfid Yüksel de "İmza Dergisinden beri, 32 yıllık arkadaşım Ahmet Kekeç Hakk'ın rahmetine kavuşmuş." açıklamasını yaparak taziye dileklerini iletti.

 "Tarifsiz Hüzün" başlığıyla paylaşımda bulunan sosyolog, yazar Bedri Gencer yazısında, "Ahmet Kekeç neredeyse 40 yıllık dostumdu. 1989, Sohbet kıraathanesinde yeni derginin planlarını yaptığımız dün gibi. Malatyalı yiğit delikanlı da ilahi emirle son yolculuğuna çıktı. Allah rahmet eylesin, cennetinde buluştursun." ifadelerine yer verdi.

Yayıncı İsmail Fatih Ceylan da, "İnsan birlikte çalıştığı, yıllarca beraber gezip tozduğu, senaryo çalışmaları yaptığı, kahve köşelerinde çay içip muhabbet ettiği bir eski dostunu kaybedince derin bir yokluk hissi duyuyor. Allah, Ahmet Kekeç'e rahmet eylesin." paylaşımında bulundu.

 Öykücü Yunus Emre Özsaray ise şu değerlendirmeyi paylaştı:

 "Sonra bakıyorsun bir şeyler eksiliyor. Birileri gidiyor, dünya dönüyor, acılar, hatırlayışlar, tanıklıklar kalıyor. Güzel şahitlikler yaptı, "Güzel"e yürüdü. Şahidiz. Mevla rahmet eyleye..."

Ahmet Kekeç’in Kabrine Ziyaret:

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Kasım 2020 günü Kısıklı'daki konutundan çıkarak Eyüp Sultan Mezarlığı'na gitti. Burada Ahmet Kekeç'in kabrini ziyaret eden ve dua okuyan Erdoğan, daha sonra Vahdettin Köşkü'ne geçti. Erdoğan'a, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik etti. 

HAKKINDA: İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) - Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007) - Ünlü Fikir ve Kültür Adamları (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 3, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013)., Ahmet Rıdvan / Ahmet Kekeç Ve!.. (Yeni Şafak, 8.11.1999), Zeki Bulduk / Yağmur Sonrası (Yeni Dünya, Mart 2000), Fadime Özkan Yazdım / Kurtuldum - Ahmet Kekeç’le Söyleşi (Yeni Şafak, 30.3.2000), Taha Kıvanç / Bayram Okuması (Yeni Şafak, 11.3.2000), Ahmet Rıdvan / Devam mı, Red mi? (Yeni Şafak, 14.2.2000), Gazeteci yazar Ahmet Kekeç vefat etti (Aişe Hümeyra Bulovalı haberi aa.com.tr, 14.11.2020), Duayen gazeteci Ahmet Kekeç vefat etti (yenisafak.com.tr, 14.11.2020), Yazar Ahmet Kekeç, 16 Kasım'da son yolculuğuna uğurlanacak  - Koronavirüs sebebiyle tedavi gördüğü hastanede 59 yaşında vefat eden usta yazarın cenazesi, 16 Kasım'da Eyüp Sultan Camisi'nde kılınacak namazın ardından Eyüp Sultan mezarlığına defnedilecek  (aa.com.tr, (14.11.2020), Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ahmet Kekeç'in kabrine ziyaret (19.11.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör