Pervin Çapan

Dil ve Edebiyat Araştırmacısı

Doğum
23 Aralık, 1959
Eğitim
Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Türk Dili ve Edebiyatı profesörü, akademisyen, dil ve edebiyat araştırmacısı. 23 Aralık 1959, Karabük doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Karabük’te tamamladı. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1985) mezunu. 1986’da Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Eski Türk Edebiyatı araştırma görevlisi olarak atandı. Yüksek lisansını Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde 1988’de, doktorasını ise aynı enstitüde 1993 yılında tamamladı. 1994’te Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne yardımcı doçent kadrosuna atandı. 1997 yılında geçtiği Muğla Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde 1999 yılında doçent, sonra da profesör unvanını aldı. Aynı bölümde öğretim üyesi olarak görevini sürdürdü.

Lisans tezi: “Bursalı Rahmî, Gül-i Sad-Berk” (Erzurum, 1985). Yüksek lisans tezi: “Mustafa Safâyî Efendi, Tezkire-i Safâyî” (Elazığ, 1988). Doktora tezi: “18. yy. Tezkirelerinde Edebiyat Araştırma ve Tenkidi” (Elazığ, 1993).

Makalelerini 1989’dan itibaren Fırat Üniversitesi Dergisi (Sosyal Bilimler), Millî Eğitim Dergisi, Millî Kültür, Fırat Şiir Akşamları Güldeste’si, Türk Kültürü İncelemeleri Dergisi ile ortak kitaplarda yayımladı.

ESERLERİ:

Mustafa Safâyî Efendi, Tezkire-i Safâyî (Nuhbetü’l-Âsâr min Fevâ’idi’l-Eş’âr), Mesneviye Düşen Aşklar.

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör