Mehmet Zülfü Tigrel (Zülfü Bey)

Çiftçi, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
-
Eğitim
Mülkiye İdadisi (Lisesi)

Çiftçi, siyaset adamı, Diyarbakır milletvekillerinden (D. 1877, Diyarbakır - Ö. 1942). Babası Ali (Hamit) Bey, annesi Nezire Hanımdır. TBMM XI. Dönem Diyarbakır milletvekili Hamit Zülfü Tigrel’in babası ve Diyarbakır eski senatörlerinden İhsan Hamit Tigrel’in ağabeyidir.

Diyarbekir (Diyarbakır) Askerî Rüştiyesi (Ortaokulu) ile Mülkiye İdadisi (Lisesi) öğreniminden sonra Bidayet ve İstinaf mahkemelerinde çalıştı, Hukuk ve Ceza daireleri üyeliği ile Başkanvekilliği yaptı. Diyarba­kır Belediye Meclisi üyeliği ile İl İdare Meclisi 2. Başkanlığı ve üyeliği yaptı. İkişnci Meşrutiyet (1908)’te milletvekili olarak Meclis-i Mebusan’a girdi; mebusluğu II., III. ve IV. dönemlerde de sürdü. Ancak sonradan, Ermeni tehciriyle (göçüyle) ilgili görülerek Mısır’a gönderildi ve Polverista kalesine hapsedildi (1917). 1918 yılınd da işgalci İngilizler tara­fından Malta Adası’na sürüldü. Sürgünde olduğu için Osmanlı Meclis-i Mebusanı’nın son dönemine katılamadı.

Mehmet Zülfü Bey, 1920 yılında TBMM I. Dönem (23 Nisan 1920- 11 Ağustos 1923)’inde Diyarbakır mil­letvekili olarak Meclis’e girdi. Lozan Barış Konferansı’na danışman üye olarak katıldı. Sonraki yıllarda IV., V. ve VI. dönemlere denk düşen 1931-1943 tarihleri arasında milletvekili seçildi. Tigrel’in milletvekilliği 1942 tarihinde ölünceye dek sürdü... Evli, 3 çocuk babası ve Kırmızı-Yeşil Şeritli İstiklâl Madalyası sahibiydi.

KAYNAKÇA: Hakkı Devrim / Türkiye Ansiklopedisi (c.3, 1974), TBMM Albümü (2010).

 

 

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör