Perihan Sözen

Ses Sanatçısı, Müzisyen

Doğum
18 Eylül, 1956
Eğitim
Zeytinburnu İh­san Mermerci Lisesi
Burç

Besteci, yorumcu. 18 Eylül 1956, Selanik doğumlu. Çocukluğunu İstanbul’da geçiren Sözen, anesinin teşviki ile henüz altı yaşında iken müzik hayatın girdi. İlk söylediği şarkı Selâhattin Erköse’nin Rüzgâr Kırdı Dalımı, Ellerin Günahı Ne? isimli bûselik şarkısıdır. Sanat hayatı ile okul hayatı aynı zaman­da başlayan Sözen, Zeytinburnu Nuri Paşa İlkokulu'nun ardından ortaokul ve liseyi Zeytinburnu İh­san Mermerci Lisesi'nde bitirdi, öğrenciliği sırasında müzik dalın­da birçok birinciliği, okuluna ka­zandırdı. Gelen plak tekliflerini değerlendirerek dokuz yaşında ilk 45’liğini doldurdu.

Türk Sanat Müziği Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde ders alan Perihan Sözen, burada Emin Ongan'ın öğrencisi oldu. Cemiyete girmesi için en büyük desteği Alâeddin Şensoy'dan gördüğünü söyleyen sanatçı, 1978 yılında Taksim Belediye Gazinosu'nda assolist olarak sah­neye çıktı. Orhan Gencebay ve Arif Sağ ile çalıştığı dönemde Türk Halk Müziği plakları doldurdu. 1975 yılında evle­nip 1986 yılından eşinden ayrıl­dı. Bu evlilikten Pelin (1980) isimli bir kızı vardır. 2000 yılında anne ve babasının sağlık sorunları nedeniyle sahnelerden uzaklaştı. Sonrasında sanatın bir başka dalı olan resme yöneldi ve sadece içgüdüsel olarak yaptığı yağlıboya tabloları büyük beğeni kazandı.

BAŞLICA ESERLERİ:

Şu uzun yollara bak, bize benziyor. (Usul: Düyek, Makam: Hüzzam, Söz: Perihan Sözen), Peteklerin balı sensin. (Usul: Düyek, Makam: Kürdîli Hicazkâr, Müzik: Cemil Derelioğlu, Söz: Perihan Sözen), Sevgi sensiz, aşk sensiz. (Usul: Aksak-Düyek, Makam: Nihâvend , Müzik: Cemil Derelioğlu , Söz: Perihan Sözen), Sevgi dolu sözlerin, beni yakan gözlerin. (Usul: Aksak, Makam: Muhayyer Kürdî, Müzik: Cemil Derelioğlu, Söz: Perihan Sözen). Baharımsın, yazımsın, gülüşüm, gözyaşımsın.(Usul: Nim Sofyan, Makam: Hüseynî, Müzik: Bilge Özgen, Söz: Perihan Sözen).

HAKKINDA: Rahmi Kalaycıoğlu / Türk Musikisi Bestekârlar Külliyatı (4 cilt, 1979), Avni Anıl / Anılar ve Belgelerle Musikimiz (1981), Mehmet Nazmi Özalp / Türk Musikisi Tarihi (1986), Yılmaz Öztuna / Büyük Türk Musikisi Ansiklopedisi (1990), Turhan Taşan / Kadın Besteciler (2000, s. 182-183), Ahmet Şahin Ak / Türk Musikisi Tarihi (2002), Vural Sözer / Müzik Ansiklopedik Sözlük (2005).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör