Yılmaz Ensaroğlu

Araştırmacı Yazar, Aktivist, STK Yöneticisi

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi

 STK yöneticisi, Öz Gıda-İş Sendikası ve MAZLUM-DER eski genel Başkanı.  araştırmacı-yazar,1959, Ağrı doğumlu. Ankara Atatürk Lisesi, Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi mezunu. Lise yıllarından itibaren öğrenci hareketleri içinde yer aldı, çeşitli vakıf ve derneklerin kuruluşlarına katılarak yönetimlerinde görev üstlendi. Hak-İş Yönetim Kurulu üyeliği yanı sıra Öz Gıda-İş Sendikasında Genel Teşkilatlanma Sekreteri, Genel Sekreter ve Genel Başkan olarak görev yaptı. 12 Eylül askeri darbesinden sonra on sekiz ay Mamak Cezaevinde kaldı.

Cezaevinden çıktıktan sonra yayıncılık hayatına başlayarak çeşitli telif ve çeviri eserlerin Türkiye okuyucusuna kazandırılmasını sağladı. 1996-2004 yılları arası birkaç dönem MAZLUM-DER (İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği) Genel Başkanı olarak görev yaptı.

2005-2006 öğretim yılında, İngiltere'de Durham Üniversitesi bünyesinde insan hakları ve güvenlik konularında araştırmalar yaptı ve TESEV'in güvenlik sektörü reformu alanındaki çalışmalarında yer aldı.

2005-2009 yılları arasında İnsan Hakları Ortak Platformu Yürütme Kurulunda yer alan ve halen MAZLUM-DER, İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD) ve İnsan Hakları Araştırmaları Derneğinin (İHAD) üyesi olan Ensaroğlu, SETA'da Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü olarak yer almıştır.

Yılmaz Ensaroğlu, Ahmet Davutoğlu hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yöneteceği söylenen 63 kişilik Akil insanlar listesine Güneydoğu Anadolu Bölgesinden girdi, Akiller Heyeti Güneydoğu Anadolu Grubu Başkanı olarak çalıştı.

Aralık 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kendisine Başdanışman olması için teklif götürülmüş, 2016 yılında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı oldu.

İnsan hakları, sivil toplum, demokratikleşme, güvenlik sektörü reformu, asker-sivil ilişkileri, darbeler, din özgürlüğü, laiklik, Kürt sorunu, nefret suçları konularında çeşitli kitap, dergi ve gazetelerde yayımlanmış yazıları bulunmaktadır.

Yazılarının bir bölümünü Tamamlanmamış Bir Değer - İnsan Hakları (2001) adlı kitabında toplamıştır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), Yılmaz Ensaroğlu (haberler.com, 10.01.2019).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör