Mete Cengiz

Tıp Profesörü, Akademisyen

Doğum
15 Kasım, 1946
Ölüm
28 Ocak, 2011
Eğitim
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Burç
Diğer İsimler
Medet Mete Cengiz

Akademisyen, tıp profesörü (D. 15 Kasım 1946, Diyarbakır – Ö. 28 Ocak 2011, Bursa). Tam adı Medet Mete Cengiz'dir. İlkokula Ziya Gökalp İlkokulu’nda başladı, Mehmetçik İlkokulu’nda bitirdi. Lise son sınıfa kadar Ziya Gökalp Lisesi’nde, lise son sınıfı da Amerika Birleşik Devletleri / Arizona eyaletinde okudu. 1965 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1971 yılında tıp doktoru olarak bitirdi. Daha sonra Genel Cerrahi ve Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde Seattle, Kanada’nın Vancouver ve yine Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin Üniversiteleri Tıp Fakülteleri’nde Kalp - Damar Cerrahisi ve Kalp Nakli konularında çalışmalar yaptı.

Prof. Cengiz, 1983 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçentliğe atandı. 1984 yılında üniversite doçenti ve 1990 yılında da Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Bölümüne profesör olarak atandı. İki yıl Uludağ Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi Başhekimliği görevini yürüttü. 1991 yılından itibaren Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 1992 yılından itibaren de Tıp Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmekteyken 2008 yılında Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü görevinde atandı.

Mete Cengiz, yurtiçinde ve yurtdışında değişik dergilerde kalp damar cerrahisi ile ilgili yüzden fazla makale ve kitap bölümü yazmıştı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Candan Cengiz’le evlenmiş ve bu evlilikten Mehmet Can adında çocuğu dünyaya gelmişti. İngilizce ve Almanca biliyordu... Kanser tedavisi gördüğü Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde öldü. 

HAKKINDA: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, s. 449, 2. bas. 1997), Bursa Olay Gazetesi / Prof. Dr. Mete Cengiz hayatını kaybetti (29 Ocak 2011), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör