Habil Kurt

Şair

Doğum
01 Mart, 1952
Burç

Şair. 1 Mart 1952 tarihinde Bulgaristan sınırları içinde kalan Silistre ilinin Doğrular (Pravda) köyünde bir çiftçi ailenin çocuğu olarak doğdu. İlk ve ortaokulu köyünde, lise ve öğretmen Enstitüsünü Silistre’de okudu. Bir kaç yıl öğretmenlikten sonra belediyede danışmalık yaptı.”Hak ve Özgürlük Hareketi”den iki dönem köyünde muhtarlık görevinde bulundu.

Şiire, çocukluk yıllarında sevdalandı. Bir daha o sevdalıdan ayrılamadı. Şiirleri Ziya, Silistre, Halk Gençliği ve Filiz, Sofya gazetelerinde yayımlandı. Şiirlerinde doğduğu toprakları, zorunlu göçün getirdiği ruh sarsıntılar ile asimilasyonun bıraktığı acıları terennüm etti. Halen Silistre’de ticaretle uğraşmaktadır. Evli, bir kızı ve bir torunu vardır. Bulgarca ve Rusça bilmektedir. Folklor ve şiir iç içe kitabı Biz ve Bizim Eller, 2007 yılında Silistre’de yayımlandı.

KAYNAK: Şaban M. Kalkan Arşivi (2014), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

 

SOYUM

Soyum Bulgar değildi hiç bir zaman

Evet, BulgaristanlIyım ezelden... Bilmelisiniz... Memnunum soyumdan, Doğduğum ve yaşadığım bu yerden... Dostlar, işte ben de hürüm bu günden Bir, iki, üç..: A, Be, Ce, Çe, De, Ef, En..

Bunları öğrendim merhum dedemden

Öğretmenimdi dili ilk sevdiren...

Dünyaya gözümü açan yeniden Felsefe, edebiyat, tarih ve fen... Demokrasiye kavuşunca hemen... Bilgili, kültürlü, cesur ve hürüm Dedem gibi Türk doğdum, Türk ölürüm.

KAYNAK: Şaban M. Kalkan Arşivi (2014).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör