Öykü ve roman yazarı, şair. 1951, Salihli / Manisa doğumlu. Okuma-yazma öğrenecek kadar okula gitti. Türkiye'de çeşitli işlerde çalıştı. 1972'de iş göçüyle Almanya'ya gitti. Değişik işlerde çalıştıktan sonra kendi iş yerini kurdu. Öykü ve romanlarının yanında şiirler de yazdı. Türkiye’de ve Almanya'da çeşitli kitapları yayımlandı.

Habib Bektaş, kimi romanlarında ve öykülerinde Almanya’ya çalışmaya giden, ama orada kendi küçük dünyasının sınırları içinde sıkışıp kalanların trajik öyküsünü, yabancısı olduğu o dünyadaki yalnızlığı içinde bunalan insanları anlattı. Gurbetçilere sıcak ve yalın bir dille, içtenlikle yaklaşırken; yabancılara önyargıyla, duyarsızca yaklaşan Almanların da kendi sorunlarını, bunalımlarını başarıyla dile getirdi. 

Bektaş Hamriyanım  romanı ile 1990 Milliyet Yayınları Roman Ödülünü, Gölge Kokusu adlı eseriyle 1997 İnkılap Yayınevi Roman Ödülünü, Cennetin Arka Bahçesi adlı romanıyla  2000 yılı Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülünü aldı. Eylül Fırtınası  adlı romanı Atıf Yılmaz tarafından filme çekildi.

    “Habib Bektaş'ın romanlarından çocukluğuna, daha doğrusu yazarlığının kaynaklarına indikçe, tanıdık bir dünyanın sınırlarına iniyorum. Türkiyeli yazarların elli yaşa yaklaşmış ve aşmış pek çoğunun çocukluk dünyasından ortak çizgiler taşıyan öykücükler, öyle heyecanlandırmış ki beni. (...) Elektriğin henüz gelmediği, gaz lambalarıyla aydınlatılan bir odada yüksek sesle okunan kitaplar; Hüseyin Rahmi, Reşat Nuri romanları. Biri yorulunca, bir başka çocuk devralıyor okumayı. Günümüzün televizyon dizilerinden, pahalı araba düşlerinden farklı bir yaşam biçiminden kaynaklanan dünyanın her biri olay olan romanların temelinde yer alışları... Sonra, Cennetin Arka Bahçesi'nde, Memo/Çakır'ın anlatıldığı bölümlerdeki dil. Yaşar Kemal'in romanlarından başkasında karşılaşmadığım sözcükler: Yatırıp koşmak, ağzıaşağı yatmak... ‘Benim annem Toroslardan’ diyor Habib Bektaş. ‘Toprağı, dünyayı sevmeyi babamdan öğrendim, dili annemden. Annemin dili olağanüstü güzeldi.’ Bir an duruyor ‘Elbet Yaşar Kemal'den de etkilenmiş olabiliriz. Biraz miri malı çalmak sayılmaz mı bu. O büyük yazar, buncacık etkilenmeyi bir çırağına bağışlamaz mı? Bu sözcükler Memo'nun değil mi? Memo başka türlü anlatamaz ki.’” (Sennur Sezer)

ESERLERİ:

ROMAN: Hamriyanım (1990), Bana Bir Şiir Oku  (1990), Gölge Kokusu  (1997), Cennetin Arka Bahçesi (1999).

ÖYKÜ: Ben Öykülere İnanırım (2001).

ŞİİR: Erlangen Şiirleri.

DİĞER ESERLERİ: Kapıkule Nerede, Adresinde Yoktur, Yorgun Ölü, Uyuşturucu Batağı, Söz'ü Yurt Edindim, Belagerungs des Lebens, Reden die Sterne?, Mein Freund der Opabaum (1997), Das Vergessene Waschsen, Das Landerspiel.

KAYNAK: Vitrindekiler / Bana Bir Şiir Oku (Cumhuriyet Kitap, 1 Temmuz 1999), Sennur Sezer / Habib Bektaş'la ‘Cennetin Arka Bahçesi’nde (Cumhuriyet Kitap, 29 Temmuz 1999), Cennetin Arka Bahçesi (Cumhuriyet Kitap, 23 Eylül 1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), Feridun Andaç / Edebiyatımızın Yol Haritası (2000), Tanzimat’tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi (2001).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör