Beyza Güdücü

Televizyoncu, Çevirmen, Yazar, Şair

Doğum
04 Aralık, 1973
Eğitim
Hacettepe Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölü
Burç

Televizyoncu, şair, yazar, çevirmen. 4 Aralık 1973, Edirne doğumlu. 1991 yılında Özel Ortadoğu Lisesi'nden mezun oldu ve Hacettepe Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü'nde okudu. Ardından, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumaya başladı.

Beyza Güdücü, 1991-92 yıllarında özel bir şirkette ve Ankara 'da özel televizyon kanalları için çeviri ve seslendirme çalışmaları oldu. 1992-95 yılları arasında TRT’nin kimi programlarında yapım yardımcılığı, çevirmenlik, sunuculuk ve metin yazarlığı yaptı. 1995-99 yıllarında özel televizyon kanallarında haber sunuculuğu, televizyonlara program hazırlayan şirketlerde haber araştırma, metin yazarlığı, seslendirme ve sunuculuk görevleri yürüttü, özel haberler hazırladı. Kosova' da savaşın son döneminde muhabirlik yaptı. Mart 1999’da kendi yapım şirketi ARK Film Ltd.’i kurdu. Elli kadar ülke ve ikiyüz elli civarında bölgede çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar çerçevesinde ürettiği “Nar-ı Beyza” programı farklı kurumlarca ödüllendirildi, 2000 Türk Dünyasına Hizmet Ödülü'ne layık görüldü..

Beyza Güdücü, 1997-98 yıllarında Milliyet Grubu'nun çıkardığı Yaşasın Edebiyat dergisinin yazı kurulunda yer aldı ve aynı dergide edebiyat söyleşileri yaptı, öykü ve şiirler yayımladı. Tolstoy'un “Calendar of Wisdom” adlı son yapıtını “Bilgelik Takvimi” adıyla Türkçeye çevirdi (1998-99). "Aşkın Bir Rengi Varsa Narçiçeği Olmalı" adlı ilk kitabı, Ocak 2003'te yayımlandı. Ayrıca, yayımlamak üzere gezi kitapları hazırlıyor. İngilizce, Almanca, biraz Arapça ve daha başka diller biliyor.

ESERLERİ:

Bilgelik Takvimi (Tolstoy'un Calendar of Wisdom” adlı eserinden çeviri, 1998). Aşkın Bir Rengi Varsa Narçiçeği Olmalı (şiir, 2003).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör