İbrahim Arslan

Yazar, Şair

Eğitim
Pristine Üniversitesi Felsefe Fakültesi Tarih Bölümü

Şair ve yazar. 1954 yılında Gilan'da (Kosova) doğdu. İlköğretimini Gilan'da, lise ve yüksek öğrenimini Priştine'de okudu. Pristine Üniversitesi Felsefe Fakültesi Tarih Bölümünden mezun olduktan sonra Belgrad'da Gazetecilik Enstitüsünde öğrenim gördü. 2003 yılında, Washington Katolik Üniveristesinde "Tartışma Sanatı" konusunda eğitim aldı. Türkçe liselerinde edebiyat öğretmenliği yaptı. Kosova Gazeteciler Dernegi Başkanlığı, Priştine'de kurulan Kosova Türk Gazeteciler Derneğinin ise (KTGD) Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Halen AA Haber Ajansının Kosova temsilcisi olarak görev yapmaktadır.

İbrahim Arslan’ın ilk şiiri, Üsküp "Birlik" gazetesinin çocuk sayfasında yayımlandı. Kosova ve Makedonya'daki Türkçe gazete ve dergilere şiir ve yazı yazdı. Anadili Türkçenin yanı sıra, Arnavutça, Sırpça, İngilizce ve Bulgarca konuşup yazmaktadır.

KAYNAKÇA: Türkiye Yazarlar Birliği / Türk Dünyası Şiir Güldestesi 6 - Metinler / Bildiriler / Seçmeler (2009), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2018).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör