İbn-i Dimne

Hükümdar

Ölüm
-
Diğer İsimler
Ebû Tahir Yusuf bin Dimne, İbni Dimne

Mervânîler döneminde Âmid (Diyarbekir) kalesini 28 yıl, sadece dilediği miktarda yıllık vergi ödemek ve hutbeleri hükümdar adına okutmak suretiyle, bağımsız bir şekilde yöneten hükümdardır. Tam: Ebû Tahir Yusuf bin Dimne'dir.

984 - 1085 tarihleri arasında Diyarbekir merkezinden başka Meyyâfârıkin (Silvan), Erzen (Garzan), Mardin, Siirt, Hısn-ı Keyfa (Hasankeyf). Koçhisar (Kızıltepe), Maden Gölcük, Atak, Ergani, Çermik, Savur, Cizre, Ahlat ve Bitlis kentleriyle bu yörelerde bulunan birtakım kasaba ve kaleleri de kapsayan Mervânî Beyliği'nin kurucusudur. Bâd öldükten sonra (ölümü 991), sırasıyla Mervanoğlu Ebû Ali, Ebû Mansur, Nasruddevle Ahmet hükümdar oldular.

İbn-i Dimne ve sonraki hükümdarların dönemlerindeki olaylar hakkında, Beysanoğlu'nun kaynakça belirtilen eserlerinde geniş bilgi bulunmaktadır.

KAYNAKÇA: "Mervanîler" ma_(İslam Ansiklopedisi, c. 7, s. 780 - 781), Şevket Beysanoğlu / Kısaltılmış Diyarbakır Tarihi ve Abideleri (İstanbul 1963, s. 48 - 49) - Diyarbakır’da Gömülü Meşhur Adamlar (1985, s. 34-39).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör