Mehmet Turgut (Kilisli)

Osmanlı Devlet Adamı, Bakan, Araştırmacı, Siyasetçi, Yazar

Doğum
Ölüm
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi

Siyaset ve devlet adamı, bakan, araştırmacı yazar (D. 1929, Kilis – 2009, Ankara). İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesini (1951) bitirdi. Bir süre müteahhitlik yaptı. 1961 yılında Adalet Partisinde kurucu ve Genel İdare Kurulu üyesi olarak politikaya girdi. 1961-77 yılları arasında Afyon ve Bursa Milletvekili olarak milletvekili olarak parlamentoda bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevleri yaptı. Siyasetten Sahneler adlı kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliğinin 1994 Yılı Hatıra Ödülünü aldı. Politika hatıralarını eserleştirdi. 2009 yılında Ankara’da öldü ve Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“Mehmet Turgut, vâzıh düşünen, temel değerlere inanan bir insan. Bir aksiyon adamı için bunlar zarurî meziyetlerdir. Siyaset düşüncesiz olmaz. Karışık düşüncelerle hiç olmaz. Değerlere inanmayan insanlar ise fikirsizlerden daha tehlikelidir. Zira onlara güvenilemez.

 “Mehmet Turgut’un sadece bir ‘aksiyon’ adamı değil aynı zamanda aynı zamanda bir ‘fikir adamı’ oluşu, Türkiye için büyük bir kazançtır. Kitabı, onun sağlam şahsiyetini bir projektör gibi aydınlatıyor.” (Mehmet Kaplan)

ESERLERİ:

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Dostluğa Dair, Taşkent’e Doğru, Türkiye’nin Geleceği, Çıkış Yolu, Japon Mucizesi ve Türkiye (2.bas. 2002), Türkiye Nasıl Kalkınır?, Hatıra Nevinden Notlar, GAP’ın Sahipleri, Siyasetten Kesitler, Türkiye Gerçeği ve Başkanlık Mode¬li, Boğaziçi Sohbetleri, Taşkent’e Doğru, Doğu Sorunu Raporu Üzerine.

ANI: Siyasetten Portreler, Siyasetten Sahneler (1994).

KAYNAK: İş’te Kitap (Bahar 2002), Mehmet Kaplan (Hisar, Şubat 1970), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Türkiye Kültür ve Sanat 2010 Yıllığı (2010).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör