Tutku Açık

Basketbolcu

Doğum
01 Eylül, 1980
Burç

Sporcu, basketbolcu. 1 Eylül 1980 tarihinde Silvan / Diyarbakır’da doğdu. Basketbol oynamaya Ülkerspor altyapısında oynayarak başladı. İlk kez 1997’de A Takıma çıktı, ancak iki sezon boyunca kaldığı Ülkerspor’da kadro derinliği (oynatılabilecek oyuncuların çoğunluğu) nedeniyle takımda çok fazla oynama şansı bulamadı.

Açık, iki sezon sonra (1999-2000) Ankara kulübü Kolejliler (Mydonose Kolejliler)’e kiralandı. Bu takımda uzun süreler alma olanağı buldu ve deneyim kazanarak bir sezon sonra tekrar Ülkerspor’a döndü. 2000-01 sezonunda özellikle ligin sonlarında ve “play-off”larda oldukça başarılı bir performans sergileyerek Ülkerspor’un şampiyon olmasında önemli rol oynadı. 2005 yılına kadar Ülkerspor’da oynadı.

Tutku Açık, 2005-06 sezonunun başında Türk Telekom’a transfer oldu. 2010 yılının başında ise Galatasaray Medical Park’a geçti. “Spektekuler” pasları ve oyunu iyi okumasıyla tanınan Açık, ceza şutlarını da iyi kullanan bir oyuncudur. Türkiye Basketbol Ligi’nde asist kategorisinde ilk üçte yer alır. 2012-13 sezonundan itibaren Beşiktaş basketbol takımında oynuyor. Açık, Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi basketbol oyuncularından biridir.

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör