Türk Sanat Müziği ses sanatçısı, sinema filmi oyuncusu (D. 5 Mayıs 1928, Amasya – Ö. 7 Nisan 2008, İstanbul). Annesi Erzurumlu Hayriye Hanım, babası Nurettin Behiç Bey'dir. Babasının görevli olduğu Amasya'da dünyaya gelmiştir. 3 kardeştirler. Nurhan Altındağ, ağabeyi; sanatçı Neriman Altındağ Tüfekçi, kız kardeşidir.

Öğrenimini tamamladıktan sonra 1939 yılında An­kara Radyosu’nun açmış olduğu sınavı kazanarak mesleğine başladı. Ankara Radyosu kadrosuna yaşının küçük olması nedeniyle kendisi için çıkartılan özel bir izinle girdi. O’nu Türkiye çapında şöhrete ulaştıran radyo eğitimine 1949 yılına kadar devam etti. 1945 yılında Emin Sözeri ile evlendi ve 1947 yılında gazinolarda çalışmak amacıyla İstanbul'a geldi.1949 yılında TRT İstanbul Radyosu'nun açılmasıyla, bu kurumda 1960'lara kadar görev yaptı. Mesut Cemil, Nuri Halil Poyraz ve Refik Fersan'dan ders aldı.

Aynı yıl içinde kendi adını taşıyan, ilerde Casablanca olarak isim değiştirecek olan "Perihan Gazinosu"nda sahneye çıktı. Tepebaşı, Turkuaz, Kristal, Belvü, Küçük Çiftlik gibi gazinolarda uzun süre çalıştı.

Estergon Kalesi, Sevmediklerinle Gönül Avutma, Güzel Bir Göz Beni Attı, Aman Avcı Vurma Beni gibi şarkılarla ünlendi. Sahne çalışmaları ve radyo konserleri uzun yıllar aralıksız sürdü. Sahne çalışmaları ve radyo konserleri ile tanındı. “3. Selim’in Gözdesi” gibi büyük gişe yapan filmlerde de oynamıştır.  

1982 yılında serbest sahne çalışmalarına kendi isteği ile son verdi. Sesinin güzelliğinin dışında, düzgün Türkçesi ve konuşması ile de tanınmıştır.

 

Vefatı:

 

Türk Sanat Musikisinin büyük yorumcusu Perihan Altındağ Sözeri, uzun yıllar yaşadığı olduğu İstanbul Erenköy’deki evinde 7 Nisan 2008 sabahı hayatını kaybetti. Cenazesi Teşvikiye Camii'nden kaldırılarak Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir. Biri kız diğeri erkek 2 çocuk sahibidir.

 

Perihan Altındağ Sözeri Hakkında Ne Dediler?

 

Perihan Altındağ Sözeri hakkında; kendisine Türk Kadınlar Birliği’nin “Cumhuriyete Kendi Alanında Emeği Geçmiş Gururumuz Kadınlarımız” Ödülü’nün sunumu sırasında dağıtılan kitapçıkta şu bilgi verilmiştir.

“Perihan Altındağ Sözeri, 1953 yılında Radyo Alemi mecmuasında 20 hafta boyunca yayınlanan "Hayatım" yazı dizisinde; (sayı 19. 2 Temmuz 1953 ) Sahibinin Sesi plak şirketi müzik şefi Artaki Candan'ı görmek için Ankara'dan trenle İstanbul'a gittiğini anlatır:

"Artaki Candan'ın odasına girip karşısına sıralandığımız zaman teyzem elindeki kartı kendisine verdi. Hiç unutmam kartı okuduktan sonra anneme ve teyzeme sıra ile baktıktan sonra "hanginizsiniz efendim" diye sordu. Bahsedilenin bu küçücük zayıf kızın olabileceğini hiç düşünmemişti. Tasrih edilince [açıklanınca] gözlüklerinin üzerinden hayretle beni bir iyi tetkik etti. "Ya, gel bakalım küçük hanım" dedi. Artaki Candan'a (toprağı bol olsun) ; "Yalnız bırakıp gitme bu akşam'ı okudum. Dirseklerini masaya avuçlarını şakaklarına dayamış sessiz dinliyordu. Şarkı bittiğinde masaya damlayan gözyaşlarını gördüm. Kalktı, yanıma geldi ve alnımdan öptü. Israrla gözlerimin içine bakarak "Bir gün memleketin büyük yıldızı olacaksın hiçbir zaman ümitsizliğe kapılma. İstikbal senindir kızım" diye zile bastı, gelen memurla Ermenice bir şeyler konuştu. Biraz sonra önümüzde iki nüsha olarak mukavele duruyordu. Sahibinin Sesi şirketi hesabına on plak dolduracaktım ve plak başına 25 lira olmak üzere 250 lira alacaktım. Parayı teyzeme teslim ettiler. Bizi Teşyi için [yolcu etmek] merdiven başına geldi. Biz aşağı inmeye başladığımız sıra Safiye Ayla ile karşı karşıya geldik."

 

Albümleri:

 

Olanlar Oldu Geçti Artık

Dargın Ayrılmayalım

K. Hicazkar Taksim

Kapın Her Çalındıkça

Uyupta Eller Sözüne

Kimler Ayırdı Bizi

Benliyi Aldım Kaçaktan

Bir Nigah Et Ne Olur

Ne Küstün Bi Sebep Böyle

Çok Görmeyin Ne Olur

Kırmızı Gülün Alı Var

Uşşak Taksim

Sönmez Artık Yüreğimde Yanan

Gizli Derdim Kalbimdedir

 

Popüler Şarkıları:

 

Sazlar Çalınır Çamlıca’nın Bahçelerinde,

Estergon Kalesi,

Benzemez Kimse Sana,

Yalnız Bırakıp Gitme Bu Akşam Yine Erken.

Sokulun Turnalar

Aman Cana Beni

Bir Gölge Ol Beni Peşinden Koştur

Gurbetten Gelmişim Yorgunum Hancı

Ne Çok Çektim Hasretini

Kapın Her Çalındıkça

Dargın Ayrılmayalım

Sevmediklerinle Gönül Avutma

Vah Me'yus-i Visalindir Gönül

Uyup Da Eller Sözüne

 

Rol Aldığı Sinema Filmleri:

 

Üçüncü Selim'in Gözdesi - 1950 (Mihriban, Münir Nurettin Selçuk ile, 1950)

Sihirli Define (1950)

Ne Sihirdir Ne Keramet (1951)

Allahaısmarladık (1951)

Yıldızlar Revüsü (1952)

İstanbul Yıldızları (1952)

Sazlar, Oynasın Kızlar (1953)

Aziz İstanbul (1953)

 

KAYNAKÇA: Perihan Altındağ Sözeri (eksisozluk.com, 1 Aralık 2004), Perihan Altındağ Sözeri'yi kaybettik (hurriyet.com.tr, 8 Nisan 2008), Perihan Altındağ Sözeri toprağa verildi (cnnturk.com, 10 Nisan 2008), Türkiye Kültür ve Sanat 2009 Yıllığı (2009), Radyoların Altın Kızı: Perihan Altındağ Sözeri (turizmhaberleri.com, 1 Mart 2012), Perihan Altındağ Sözeri (imdb.com, 25.01.2020), Altındağ Sözeri (musikidergisi.net, 25.01.2020),  Perihan Altındağ Sözeri (beyazperde.com, 25.01.2020), Perihan Altındağ Sözeri (sinematurk.com, 25.01.2020), Perihan Altındağ Sözeri albümleri- popüler şarkıları (muzikdinle.com.tr, 25.01.2020), Perihan Altındağ Sözeri kimdir? (m.yeniakit.com.tr, 25.01.2020).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör