Adnan Şenses

Şarkı Sözü Yazarı, Ses Sanatçısı, Müzisyen

Doğum
21 Ağustos, 1935
Ölüm
25 Aralık, 2013
Burç

Ses sanatçısı, besteci, şarkı sözü yazarı, sinema oyuncusu, iş adamı (D. 21 Ağustos 1935, Bursa – Ö. 25 Aralık 2013, İstanbul). Babasının adı Muhsin, annesinin adı Emine'dir. Babasının memuriyeti dolayısıyla Ankara'ya taşındılar. İlkokula Ankara İsmet İnönü İlkokulu'nda başladı, tahsilinin devamını İstanbul'da Karagümrük İlk ve Ortaokulu'nda tamamladı. Ailesinin isteği üzerine marangozlukla ilgilenen Şenses, atölye çalışmaları sırasında, sesinin güzelliğiyle çevresinin dikkatini çekince 1956 yılında müzik hayatına başladı. Askerliğini bitirdikten sonra ilk filmini 1960 yılında “Fakir Şarkıcı” adında yaptı. Bu sıralarda Yeşilçam'da film yapımcısı Suzan Yakar Rutkay ile tanışıp 1961'de evlendi. İlk müzik derslerini ondan aldı.

Ankara Radyosunun açmış olduğu sınava girerek pekiyi derece ile Ankara Radyosunda göreve başlayıp, 16 sene görev yaptıktan sonra Radyo’dan istifa ederek profesyonel sanat hayatına atıldı. Önce taverna türü yerlerde; Gülizar, Semiramis gibi gazinolarda çalıştı. Sonra 1980 senesinde İzmir Fuar’ında Kübana’da çıkmaya başladı. Ardından, ünlü gazinolarda çalıştı. 47 film çevirdi ve birçok albüm yayımladı. 2013 yılında Sezen Aksu'nun hediye ettiği "Bekleyemedin mi" ve "Kaybolan Yıllar" isimli şarkılarının da bulunduğu "Adnan Şenses Bir Efsanedir" albümünü yayınladı. Albümde Sezen Aksu dışında Selami Şahin ve Selçuk Tekay gibi isimlerin de şarkıları yer aldı.

İlk evliliğini 24 yaşında yaptı. En büyük aşkı bu evliliğinde yaşamıştır. Kendisinden 28 yaş büyük, 52 yaşında Yeşilçam'da film yapımcısı “Suzan Yakar Rutkay” ile 1959 yılında evlenmiş. 1963'te boşandı. İkinci evliliğini 1964'te Meral Tunalı ile yaptı. Dört yıl süren bu evlilikten Arzum adında bir kızı oldu. Üçüncü evliliğini Ayten Kahraman ile dördüncü evliliğini Londra'da, Christine adlı bir ingilizle, 5. evliliğini 1984'te Hayal Devran ile yaptı. 6 ay sonra tek celsede boşandı. Altıncı ve son evliliğini, “doyasıya aşk yaşadığım son evlilikti” dediği Lale Hanımla 1990'da yapmıştır.

2011 yılında mide kanseri teşhisi konularak ameliyat ile Adnan Şenses’in midesini tümüyle aldılar. Mide kanserine yakalandıktan sonra ve geçirdiği ameliyatların ardından kemoterapi tedavisine rağmen, 25 Aralık 2013 tarihinde tedavi gördüğü Okmeydanı’ndaki Memorial Hastanesi'nde solunum yetmezliği sebebiyle 78 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi Teşvikiye Camii de kılınan cenaze namazının ardından Zincirli kuyu Mezarlığında toprağa verildi.

KAYNAK: Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2014).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör