Mehmet Ali Büyükkara

İslam Tarihçisi

Doğum
26 Haziran, 1967
Eğitim
Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi
Burç

Mezhepler tarihi araştırmacısı. 26 Haziran 1967, Fatih / İstanbul doğumlu. Ortaokulu İstanbul İmam-Hatip Lisesinde (1981), Liseyi Kadıköy İmam-Hatip Lisesinde (1985) tamamladı. 1990 yılında Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinden mezun oldu 1991-93 yılları arasında İstanbul Maltepe Hasan Şadoğlu Lisesinde din kültür ve ahlâk bilgisi öğretmeni olarak çalıştı. Haziran 1993’te Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Hadis Bilim Dalında yüksek lisans derecesini aldı. Ekim 1993’te Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlâhiyat Fakültesine İslâm Mezhepleri Tarihi araştırma görevlisi olarak atandı. 1994 başında doktora öğrenimi için İngiltere’ye gitti. Edinburgh Üniversitesi İslâm ve Ortadoğu Bilimleri Bölümünde hazırladığı “The Imâmi- Shi-i Movement in the Time of Mûsa al-Kâzim and Alî al-Ridâ” başlıklı teziyle 1997 yılında doktor oldu. Yurda dönüşü sonrasında göreve başladığı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde 2000 yılında doçent unvanı alan Büyükkara, aynı fakültedeki öğretim üyeliği görevinin yanı sıra Temel İslâm Bilimleri Bölüm başkanlığını da yürüttü. Aynı fakültede dekan yardımcılığı, Yönetim Kurulu üyeliği, ayrıca Güzel Sanatlar Fakültesi Yönetim Kurulu üyeliği gibi idari görevlerde bulundu.

Yabancı dilde bir çok yayında çalışmaları yayımlandı. Türkçe dergilerden ise EKEV Akademi, İlmî Araştırmalar Dergisi, İLAM Araştırma, İslâmi Araştırmalar, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, Dinî Araştırmalar gibi dergilerde makaleleri ve çevirileri yayımlandı. Bilimsel toplantılarda bildiriler sundu. İslâmî Araştırmalar Dergisi, Bilimnâme ve Usûl gibi dergilerde yayın kurulu üyeliği ve hakemler kurulu üyeliği yaptı.

ESERLERİ:

İmamet Mücadelesi ve Haşimoğulları (1999), İmamiyye Şiası’na Göre Önemli Tarih Gün ve Geceler (1999), İhvan’dan Cüheyman’a Suudi Arabistan ve Vehabilik (2004).

HAKKINDA: Taha Akyol / Taliban ve İslâm (Milliyet, 12.10.2001). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör