Mehmet Taplamacıoğlu

Din Sosyoloğu, Hukukçu

Doğum
Ölüm
-
-
Eğitim
Brüksel Üniversitesi İktisat Fakültesi Malî İktisat
Diğer İsimler
Mehmet Nevzat

Din sosyoloğu, hukukçu (D. 1912, Urfa – Ö.?). Tam adı Mehmet Nevzat’tır. 1934’te Mülkiye Mektebi (Siyasal Bilgiler Okulu)’ni bitirdi. Brüksel Üniversitesi İktisat Fakültesinde malî iktisat öğrenimi gördü. Adliye ve Hariciye bakanlıklarında çalıştıktan sonra 1944’te Barcelona Konsolosluğunda görevlendirildi. Bu görevde iken Barcelona Hukuk Fakültesini bitirdi. 1950’de Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesine İslâm hukuku ve din sosyolojisi alanlarında asistan olarak girdi. Din sosyolojisi alanında profesör oldu. 1952’de Madrid Üniversitesi Hukuk Fakültesinde doktora yaptı. Ayrıca Konya Yüksek İslâm Enstitüsünde dinler tarihi dersleri verdi.

ESERLERİ:

Rejimenes de Los Estrechos del Bosforo y de Los Dardanelos (Karadeniz-Çanakkale Boğazlarının Bağlı Olduğu Rejim, 1954), Ville d’Ankara et Son Universitée (Ankara ve Üniversitesi, 1955), Un Estudio Comparativo Sobre el Consejo de Estado en Turquia (Türkiye Danıştayı Hakkında Mukayeseli Bir Etüd, 1955), Genel Sosyoloji (1961), Din Sosyolojisi (1963), Karşılaştırmalı Dinler Tarihi (1966), Din Sosyolojisine Giriş (1966).

KAYNAK: Mücellidoğlu Ali Çankaya / Yeni Mülkiye Tarihi ve Mülkiyeliler (c. V, 1968), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör