Mehmet Şişman

Profesör, Araştırmacı Yazar, Eğitim Bilimci, Akademisyen, Bürokrat

Doğum
Eğitim
Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Araştırmacı yazar, akademisyen, profesör, YÖK Yönetim Kurulu Üyesi. 1951, Eskişehir / Sivrihisar doğumlu. İlköğrenimini Günyüzü / Gecek Köyünde, ortaokul ve lise öğrenimini Eskişehir’de yaptı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü 1976 yılında bitirdi. 1976-86 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çeşitli liselerde ve Eskişehir Eğitim Enstitüsü’nde öğretmenlik yaptı. Anadolu Üniversitesi’nde eğitim bilimleri alanında 1986 yılında yüksek lisans derecesini, 1993 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Anabilim Dalında 1993 yılında yardımcı doçent, 1997 yılında doçent, 2003 yılında da profesör oldu.

Prof. Dr. Mehmet Şişman, 1986-95 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi ile Eğitim Fakültesinde, 1995-2003 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ile Eğitim Fakültesi’nde çalıştıktan sonra, 2003-05 yılları arasında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde görev yaptı. Oradan dönüşte Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde göreve başladı. Şubat 2012 ayında Üniversiteler Arası Kurul’dan Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine; Mart 2012 ayında da Yükseköğretim Kurulu Yürütme Kurulu Üyeliği’ne seçildi. 

Prof. Dr. Mehmet Şişman; üniversitelerdeki öğretim üyeliği görevinin yanında yönetim görevi olarak; yönetim kurulu üyeliği, senato üyeliği, anabilim dalı başkanlığı, bölüm başkanlığı, dekan yardımcılığı, dekanlık ve rektör yardımcılığı, üniversiteler arası kurul üyeliği gibi görevlerde bulundu. Ayrıca, başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere kamu kurumlarında ve özel kuruluşlarda çeşitli projelerde görev aldı, hizmet içi eğitim ve seminer çalışmalarında bulundu. Çeşitli akademik dergilerde editörlük, editörler kurulu, yayın kurulu ve hakem kurulu üyeliğinde bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Şişman’ın, ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanan makaleleri, ulusal ve uluslararası çeşitli bilimsel toplantılarda sunulmuş bildirileri, tek yazarlı ve ortak yazarlı, bölüm yazarı ve editörü olduğu çeşitli kitapları yanında, popüler dergilerde ve gazetelerde yayımlanmış makaleleri vardır. Sınıf Yönetimi (S. Turanla ile, Ankara, 2007), Eğitim Tarihi (Eskişehir, 2014) adlı kitapların editörlüğünü yaptı ve ayrıca birçok kitaba bölüm yazdı.

ESERLERİ:

Örgüt Kültürü (Eskişehir, 1994), Öğretmenliğe Giriş (1999), Eğitimde Toplam Kalite Yönetimi (Selahattin Turan ile, 2001), Eğitimde Mükemmellik Arayışı-Etkili Okullar (2002), Öğretim Liderliği (2004), Eğitim Bilimine Giriş (2006), Örgütler ve Kültürler (2007), Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi (2007), Bir İnsan Olarak Okul Müdürü (Açıkalın ve Turan ile, 2012), Eğitim Ekonomisi ve Planlaması (Erdal Gümüş ile, 2012).

KAYNAK: Bilgi Teyidi (2015).

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör