Kutbettin Arzu

Mimar, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
01 Nisan, 1955
Eğitim
Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümü
Burç

Yüksek mimar, siyaset ve devlet adamı. 1 Nisan 1955'te Diyarbakır / Çınar'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Diyarbakır’da tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden Yüksek Mimar olarak mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bir süre Yapı İşleri 15. Bölge Müdürlüğü'nde Baş Mimar olarak görev yaptı. Daha sonra Mühendislik ve Mimarlık firması kurarak serbest iş hayatına atılarak, Dicle Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi'nde fahri öğretim üyeliği yaptı.   

Birçok sivil toplum örgütünde üye ve yönetim kurulu başkanı olarak görev alan Kutbettin Arzu, bir süre Diyarbakır Mimarlar Odası Başkanlığı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Ayrıca Diyarbakır Kızılay Derneği Üyeliği, Diyarbakırspor Yönetim Kurulu Üyeliği, Kültür ve Dayanışma Vakfı Üyeliği. Açev Vakfı Bölge Danışma Kurulu Üyeliği, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili olarak parlamentoda görev yapmaya başladı. 2009 yerel seçimlerinde AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. 17 Eylül 2011 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı olarak atandı. 2015 yılında kurulan seçim hükümetinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görev yaptı. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör