Kutbettin Arzu

Bakan Yardımcısı, Bakan, Mimar, Milletvekili, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
01 Nisan, 1955
Ölüm
30 Ağustos, 2023
Eğitim
Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümü
Burç

Yüksek mimar, siyaset ve devlet adamı, XXIII. Dönem Diyarbakır Milletvekili - Gıda Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı (D. 1 Nisan 1955, Diyarbakır – Ö. 30 Ağustos 2023, Yalova).

Kutbettin Arzu, 1 Nisan 1955'te Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Bahteri köyünde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Diyarbakır’da tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden Yüksek Mimar olarak mezun olduktan sonra aynı fakültede yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Eğitimini tamamladıktan sonra bir süre Yapı İşleri 15. Bölge Müdürlüğü'nde Baş Mimar olarak görev yaptı. Daha sonra Mühendislik ve Mimarlık firması kurarak serbest iş hayatına atılarak, Dicle Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi'nde fahri öğretim üyeliği yaptı.  

Birçok sivil toplum örgütünde üye ve yönetim kurulu başkanı olarak görev alan Kutbettin Arzu, bir süre Diyarbakır Mimarlar Odası Başkanlığı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Ayrıca Diyarbakır Kızılay Derneği Üyeliği, Diyarbakırspor Yönetim Kurulu Üyeliği, Kültür ve Dayanışma Vakfı Üyeliği. Açev Vakfı Bölge Danışma Kurulu Üyeliği, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Kutbettin Arzu, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde AK Parti’den XXIII. Dönem (22.07.2007 –  12.06.2011) Diyarbakır Milletvekili olarak parlamentoda görev yapmaya başladı. 2009 yerel seçimlerinde AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. 17 Eylül 2011 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı olarak atandı. 2015 yılında kurulan seçim hükümetinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı (29.08.2015-25.11.2015) olarak görev yaptı. 

 

Vefatı:

 

Kutbettin Arzu, 68 yaşında iken Yalova’da tatile gittiği Türkiye Büyük Millet Meclisi lojmanlarının havuzunda ölü bulundu. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Olayla ilgili Yalova Valiliği, sosyal medya hesabından açıklama paylaştı. Açıklamada, "Eski Tarım ve Hayvancılık Bakanı, 23. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Diyarbakır Milletvekili Sayın Kutbettin Arzu konaklamış olduğu Yalova ili Termal ilçesi TBMM Termal Tesislerinde girmiş olduğu havuzda kalp krizi geçirmiştir. Olay yerine ulaşan 112 ekibinin tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. Konu ile ilgili adli ve idari tahkikat başlatılmıştır. Sayın Kutbettin Arzu'ya Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz" ifadelerine yer verildi.

Yalova’da kalp krizi sonrası yaşamını yitiren Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu’nun cenazesi memleketi Diyarbakır’a getirildi.

Arzu için havalimanında karşılama töreni düzenlendi. Törene, Vali Ali İhsan Su, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Atalar, AK Parti MKYK üyesi Abdurrahman Kurt, eski AK Parti Milletvekilleri Mehdi Eker ile Ebubekir Bal, yakınları ve partililer katıldı.

Merkez Bağlar ilçesindeki Yeniköy Asri Mezarlığı’nda kılınan cenaze namazının ardından Arzu’nun cenazesi, Çınar ilçesi İkizkozluk Aile Mezarlığında toprağa verildi.

Kutbettin Arzu, evli ve 4 çocuk babasıydı.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Kutbettin Arzu bakan yardımcılığına atandı  (hurriyet.com.tr, 17 Eylül 2011), Kutbettin Arzu kimdir? (haberturk.com, 19 Eylül 2011), Bakan Yardımcısı Kutbettin (tarimtv.gov.tr, 19 Eylül 2011), Kutbettin Arzu - Türkiye Büyük Millet Meclisi (tbmm.gov.tr, 12.11.2019), Eski bakan Kutbettin Arzu hayatını kaybetti: Havuzda ölü bulundu (AA – cumhuriyet.com.tr, 30.08.2023), Eski bakan Kutbettin Arzu, memleketi Diyarbakır’da son yolculuğuna uğurlandı (iha.com.tr, 31 Ağustos 2023),

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör