Can Fuat Delale

Fizik Profesörü, Akademisyen

Doğum
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi

Akademisyen, fizik profesörü. 1954 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden mezun oldu. 1979 yılında ABD Lehigh Üniversitesi’nde fizik dalında yüksek lisans, 1983 yılında yine ABD Brown Üniversitesi’nde doktora yaptı. 1987 yılında Matematiksel Fizik Anabilim Dalı’nda doçent olan Delale, 1994 yılında akışkanlar mekaniği ve termodinamik alanlarında çalıştı ve ardından profesör oldu. 1984 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü, Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü, İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Feza Gürsey Enstitüsü’nde de yarı zamanlı olarak uzman araştırmacı olarak görev yaptı. 2000 yılından sonra İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev çalıştı.

Prof. Delale; Japonya, Almanya, İngiltere, Hollanda ve ABD’deki birçok üniversitede konuk eğitimci ve araştırmacı olarak bulundu. 1995 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’ne asil üye seçildi. American Physical Society, Türkiye Matematik Derneği, Avrupa Mekanik Topluluğu, Türkiye Fizik Derneği, Teorik ve Uygulamalı Mekanik Türk Milli Komitesi gibi akademik derneklere üye olan Can Fuat Delale, EUROMECH Colloquium 376 "Waves in Two-Phase Flows" 27-30 Nisan 1998, İstanbul, ve IUTAM Symposium on "Recent Advances in Multiphase Flows: Experimental and Numerical”, İstanbul 11-14 Haziran 2007 uluslararası toplantılarına eş-başkanlık yaptı.

Prof. Delale’nin kinetik kuram, çekirdekleşme kuramı, faz geçişleri, yoğunlaşma halinde gaz dinamiği, kabarcık dinamiği ve kavitasyonlu akışlar konusunda birçok bilimsel yayını bulunmaktadır… J.M. Burgers Centre Research Professor Award, Alexander von Humboldt Research Fellowship, 1984 Sedat Simavi Fen Bilimleri Ödülü, 1991 TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nün sahibidir.

HAKKINDA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör