Köksal Alver

Öykü Yazarı, Yazar

Doğum
26 Nisan, 1970
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü
Burç

Öykü yazarı. 26 Nisan 1970, Narman / Erzurum doğumlu. İlkokulu doğduğu ilçede, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi (1995).  Aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora yaptı. 1998-2004 yıllarında Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde, daha sonra Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Edebiyat yazılarına üniversite yıllarında başladı. İlk öyküsü 1993 yılında Yedi İklim dergisinde yayımlandı. Daha sonra öykü, inceleme ve denemelerini Hece ve Heceöykü dergilerinde yayımladı. Edebiyat sosyolojisi, roman sosyolojisi, kültür sosyolojisi gibi özel alanlarla yoğun bir şekilde uğraştı.

“Köksal Alver’in rafineleşmiş bir anlatımı var. Temiz, arı bir Türkçe kullanıyor. Öykülerde İstanbul sevgisi, türkü sevgisi, kitap sevgisi hep kendini hissettiriyor. Sade, gösterişsiz, mütevazı anlatımı, hayatın içinden seçilen temaları Esendal’ı çağrıştırıyor. Taşradan İstanbul’a gelmiş gencin kıstırılmışlığı, burada filizlenen dostluklar, İstanbul karşısında çarpılma, toplumsal meseleler onun ilgi alanları.” (Necip Tosun)

“Modern hayatın ilk yaptığı değişikliklerin başında ‘mensubiyet’ bağını çözmek olduğunu dikkate alırsak, yaşanılan çağda artık tekrar aidiyet bağları kurmanın varolma kaygısıyla eş yürüdüğünü de görebiliriz. Köksal Alver uzamla birlikte hareket ederken, öyküsünü de bu temel noktada belirler. Uzamların yol göstericiliği, rehberliği, onun ‘bu topraklara’ bağlanmasına neden olmuştur Saklı Yara’da. (…) Saklı Yara’daki tema, anlatıcı ve mekan kullanımı bu bakımdan ahenklidir. Mekan zaten varoluşla ahenk demektir.” (Ercan Yıldırım)

ESERLERİ:

ÖYKÜ: Saklı Yara (2004).

DERLEME: Edebiyat Sosyolojisi (2004), Edebiyat Sosyolojisi İncelemeleri (2004), Kültür Sosyolojisi (Necmettin Doğan ile, 2005).

HAKKINDA: Necip Tosun / Doksan Dokuz Sayının Öyküleri (Hece, sayı: 100), Necip Tosun / Köksal Alver’le Saklı Yara ve Öykü Üzerine Söyleşi - Ercan Yıldırım / Mekanla Kurulan Mensubiyet: Saklı Yara (Hece Nisan 2006).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör