Yıldırım Gürses

Besteci, Türk Sanat Müziği Sanatçısı, Ses Sanatçısı, Müzisyen

Doğum
21 Ocak, 1939
Ölüm
18 Kasım, 2000
Eğitim
Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümü
Burç

Müzisyen, Türk Sanat Müziği bestecisi ve ses sanatçısı (D. 21 Ocak 1939Bursa - Ö. 18 Kasım 2000İstanbul). Ses sanatçısı Ulviye Ayla Gürses (Özben) eşidir. Babası Ziraat Bankası memurlarından Nasuhi Bey ve annesi Müeyyet Cevriye hanımdır.

Yıldırım Gürses’in babası Nasuhi Bey; çok güzel ud çalan,  özellikle dini musikide sesiyle etrafındakileri büyülen bir kişi idi. Ablası Cahide hanımın da güzel sesiyle eşlik etmesiyle, aile fertleri ud ve kanun refakatinde fasıllar geçiyorlardı. Babasının memurluğu nedeniyle ilkokulu Bursa’nın Yenişehir ilçesinde bitirdi. Sonra yine Bursa’ya dönüldüğünden Çelebi Mehmet Ortaokulu ve Bursa Ticaret Lisesi’nden sonra Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümü'nden (1961) mezun oldu. 

1951 yılında Bursa Ses Kralı seçilerek müzik hayatına girdi. 1959'da “Üniversitelerarası Ses Kralı” seçilmişti. Henüz yirmi yaşındayken Ankara Radyosu'nun açtığı sınavı kazandı. 1961 yılında girdiği Devlet Opera imtihanında birinci oldu ve birkaç ay operada çalıştı. Bu yıllarda kendi bestelerini Kazablanka Gazinosu'nun sahnelerinde seslendiriyordu.1965 yılında Hürriyet gazetesinin düzenlediği “Altın Mikrofon” yarışmasına orkestrası, sözü, müziği kendisine ait Gençliğe Veda eseri ile katıldı ve birinci oldu.

Altın Mikrofon'daki bu başarının ardından Yıldırım Gürses, çalışmalarına hız verdi. Sanatçı popüler müziğin en önemli isimlerinden biri haline geldi. "Son Mektup", "Mazideki Aşk", "Bir Kırık Kalp", "Bir Garip Yolcu", "Sonbahar Rüzgârları" parçaları ile başarı yakaladı.

80'lerin başında Ajda Pekkan ile birlikte "Affetmem Asla Seni" ile yeni bir hamle yaptı. Aynı albümde yer alan "Dertliyim Arkadaş" ve sonra çıkan "Eller Eller" ile "Gül Dudaklım" sanatçının ses getiren şarkıları oldu. Sanatçının diğer önemli şarkılarından bazıları şunlardır; Mevsimler Yas Tutup Çöller Ağlasın, Liseli Kız, Çal Kanunum Çal, Mazideki Aşk. Arif Nihat Asya'nın Fetih Marşı isimli şiirinin sanatçı tarafından yapılan yorumu büyük ilgi gördü. Tanınmış eserlerinden biri de "İçime hep hüzün doluyor" sözleriyle başlayan Rast makamındaki şarkısıdır.

Yine 80' li yıllarda “Hoş Sada” albümü ile Türkiye'de en çok satan albümler arasında yer aldı ve çok başarılı konserler verdi, ayrıca sanatçı Emel Sayın ile birlikte Neşe-i Muhabbet Müzikalini gerçekleştirdi, müzikal Yıldırım Gürses'in bestelerinden oluşmaktaydı, müzik direktörü de kendisiydi. Bu müzikal de yine Türkiye'de yıllarca rating rekorları kırdı.

1986 yılında kendisi kurucu ve başkan olmak üzere ekibi ile birlikte MESAM'ı kurdu ve böylece Türkiye'de ilk kez bestekâr ve söz yazarlarının haklarını koruyan Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği adı altında bir meslek birliği kurulmuş oldu.

Yaşamında 30'a yakın albüm yapan ünlü sanatçının son olarak da sanatçının 1999 yılında "best of"u, "Anılarla Yıldırım" piyasaya çıktı.

Türk Sanat Müziği'nde çok sesli müziğin bulucusu sayılan Yıldırım Gürses, 18 Kasım 2000 tarihinde 62 yaşında hayatını kaybetti. Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi. Üç yüzün üzerinde bestesi olan Gürses’in en bilinen eserleri Anılarla Yıldırım adı ile bir araya getirildi.

1961 yılında evlendiği, kendisi gibi ses sanatçısı olan Ulviye Ayla Gürses'ten Yıldırım Beyazıt Gürses adında bir oğlu vardır.

 

BAŞLICA ESERLERİ:

 

İçime Hüzün Doluyor, Gençliğe Veda, Son Mektup, Aşkın Bahardır, Senin Aşkına Doyum Olmaz, Gurbet, Bir Garip Yolcu, Feryat, Eller, Affetmem Asla Seni, Güller Ağlasın, Sonbahar Rüzgârları, Sarsam Seni Gül Dudaklım, Liseli Kız, Mazideki Aşk.

 

HAKKINDA: Rahmi Kalaycıoğlu / Türk Musikisi Bestekârlar Külliyatı (4 cilt, 1979), Avni Anıl / Anılar ve Belgelerle Musikimiz (1981), Mehmet Nazmi Özalp / Türk Musikisi Tarihi (1986), Cemil Yener / Müzikte Kim Kimdir? (1987), Yılmaz Öztuna / Büyük Türk Musikisi Ansiklopedisi (1990), Ahmet Şahin Ak / Türk Musikisi Tarihi (2002), Vural Sözer / Müzik Ansiklopedik Sözlük (2005).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör