Koca Yusuf

Güreşçi

Ölüm
04 Temmuz, 1898

Milli güreşçi, yağlı güreş dünya şampiyonu (D. 1856, Şumnu / Bulgaristan - Ö. 4 Temmuz 1898, Atlas Okyanusu). Güreşin efsanevi isimlerinden olan Yusuf, 120 okkalık (154 kg) gövdesi, güreş becerisi, gücü ve sporcu ahlakı ile "Koca" lakabını almıştır. Ona "Koca" lakabı Filozof Rıza Tevfik tarafından sonradan verilmiştir.

Koca Yusuf dönemin ünlü pehlivanlarından Nasuhçulu Kel İsmail Pehlivan'ın çırağı olarak çok ufak yaşta güreşe başladı. Uzun süre Kırkpınar başpehlivanlığını elinde bulunduran Kel Aliço ile güreşti. Adalı Halil'i iki kez ardarda yendi. Sultan Abdülaziz, Sultan V. Murat ve Sultan II. Abdülhamit döneminde pek çok güreş yaptı.

1897'de Avrupa'ya gitti ve Paris'te minder güreşinin kurallarını öğrendi. Bu dönemde güreştiği ve döneminin önemli sporcuları olan Olsen, Pons, Fournier ve Sebes gibi isimlerin tamamını yendi. Avrupa'da büyük ün kazanınca Amerika Birleşik Devletleri'nden davet aldı ve oraya gitti. Orada da yaptığı bütün güreşleri kazandı. Yendiği güreşçiler arasında ünlü Jenkins ve Amerika Şampiyonu unvanını taşıyan Robert de vardır. Robert, 20 bin kişiyi bulan kalabalık seyirci topluluğuna dönüp 'Bu Türk'ü yerlere sereceğim' diye böbürlenmiştir. Ama sonra Koca Yusuf Robert'le yaptığı güreş esnasında, Robert'i tuttuğu gibi minderin dışına savurmuş, Robert mindere dönmeye cesaret edememiştir. Yaptığı güreşlerden yenilmemesinden ve heybeti dolayısıyla kendisine "The Terrible Turk" (Korkunç Türk) ismi verilmiştir.

Türkiye'ye dönmek üzere 21 Mayıs 1898'de Fransız bandıralı La Bourgogne transatlantiği ile yola çıkan Koca Yusuf, bindiği geminin 4 Temmuz sabahı New York'un kuzeydoğusundaki Sable Adası'nın 60 mil açıklarında İrlanda bandıralı Crmartyshire şilebiyle çarpışıp batması sonucu tüm yolcular ve mürettebatla birlikte boğularak ölmüştür. Cesedi Atlantik Okyanusu'da kaybolmuştur. Ayrıca gemide trajik bir olay meydana gelmiştir. Koca Yusuf gemiden kopan bir demir parçasının üzerine çıkmak istemiş parçanın üzerindeki yolcular 'bu adam çıkarsa batarız' düşüncesiyle sopalarla küreklerle Koca Yusuf'a vurmaya başlamışlar bunlarda kâr etmeyince bir yolcu aldığı baltayla Koca Yusuf'un ellerini kopartmış ve Yusuf da bu şekilde atlantiğin sularında boğularak hayatını kaybetmiştir

Ölümünden sonra adı, şu anda Türkiye Denizcilik İşletmelerine bağlı, Haliç Tersanesinde bulunan 40 tonluk bir yüzer vince verilmiştir. Hayat hikâyesini ise gazeteci-yazar Halil Delice, “Cihan’ı Titreten Türk Koca Yusuf Yalnızca Gül’e Yenildi” adıyla kitaplaştırmıştır.

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör