Yıldırım Aktuna

Bakan, Belediye Başkanı, Milletvekili, Yönetici, Asker, Tıp Doktoru, Bürokrat, Şair

Doğum
Ölüm
29 Eylül, 2007
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi

Tıp Doktoru, Nöropsikiyatri Uzmanı, Asker, Yönetici, Bürokrat, Belediye Başkanı, XIX. ve XX. Dönem İstanbul Milletvekili, 49., 53. ve 54. Hükümet Sağlık Bakanı, 50. ve 55. Hükümet Devlet Bakanı (D. 1930, İstanbul – Ö. 29 Eylül 2007, İstanbul). Baba adı Mustafa Naci, anne adı Necmiye.

İzmir Karşıyaka Lisesi ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Silahlı Kuvvetler adına öğrenim gördü. Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde ihtisas yaptı. Çeşitli askeri birliklerde hekimlik yaptı. Afganistan’daki Kabil Hastanesi’nde iki yıl ders verdi. 1970 yılında Yarbay rütbesi ile askerlikten emekli oldu. Şişli Etfal Hastanesi’nde Nöroloji Kliniği şefliği yaptı.

Daha sonra Bakırköy Akıl Hastanesi’ne Başhekim oldu. Türkiye’de ilk kez “Alkol Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Tedavi ve Araştırma Merkezi”ni kurdu.

SHP’den Bakırköy Belediye Başkanı seçildi.

Yıldırım Aktuna, XIX. ve XX. Dönem İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı.  XX. Dönem Millî Savunma Komisyonu Başkanı, 49., 53. ve 54. Hükümet Sağlık Bakanı, 50. ve 55. Hükümet Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

28 Şubat döneminde görevinden istifa etti. Refah-Yol Hükümeti’nin yıkılmasında önem rol oynadı. Demokratik Türkiye Partisi ile Liberal Demokrat Parti’nin genel başkan yardımcısı oldu.

Rahatsızlığı nedeniyle Çin’de tedavi gördü. 29 Eylül 2007 günü İstanbul Alman Hastanesi’nde öldü ve Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Bekâr, 1 çocuk babasıydı.

KAYNAKÇA: Yıldırım Aktuna vefat etti (sabah.com.tr, Türkiye Kültür ve Sanat 2008 Yıllığı (2008), TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör