Keriman Halis

Güzellik Kraliçesi

Doğum
16 Şubat, 1913
Ölüm
28 Ocak, 2012
Eğitim
Işık Lisesi
Burç

Güzellik kraliçesi.  (D. 16 Şubat 1913, İstanbul - Ö. 28 Ocak 2012, İstanbul). Tüccar Halis Bey’in altı çocuğundan birisidir. Amcası, ünlü operet bestecilerinden Muhlis Sabahattin Ezgi, halası ise  ünlü kadın bestekâr Neveser Kökdeş’tir. Galatasaray Spor Kulübü’nün yöneticilerinden Turgan Ece ise kardeşidir. Dönemin güçlü eğitim veren okullarından Feyziati Okulu (Boğaziçi)’ni ve bugünkü Işık Lisesi’ni bitirdi. Akşam Kız Sanat Okulu’na da devam etti. Türkiye’de güzellik yarışmaları geleneğini 1929’da başlatmış olan Cumhuriyet gazetesinin 1932 yılında düzenlediği güzellik yarışmasında Türkiye güzeli seçildi.

Keriman Halis, aynı yıl Belçika’da yapılan ve yirmi sekiz ülkenin güzellerinin yer aldığı Dünya Güzellik Yarışmasına da Türkiye’yi temsil etmek üzere katıldı ve oy birliğiyle Dünya Güzeli seçildi. Avrupa basınında yalnızca haber gazeteleri değil, magazin basını da Keriman Halis’in özelliklerine ayrıntılarıyla yer verdi. Bu olay genç cumhuriyet için için çok anlamlı bulundu. Yarışma sonrasında Türk bayrağının bulunmaması nedeniyle metrelerce atlas bulunarak büyük bir bayrak orada hazırlandı. Keriman Halis kendisini görmeye gelen halkı selâmladı. Böylece Keriman Halis’in boy boy resimleri gazetelerde basıldı, hatta kartpostal olarak basılıp satıldı, elden ele dolaştı.  

Keriman Halis’in yurda dönüşü ülkede bir bayram sevinci yarattı. Sirkeci Garı’nda gerçek bir kraliçe gibi karşılandı. Tüm basın bu güzel ve yetenekli Türk kızının başarısını manşetlere taşıdı. Keriman Halis, topluma yaptığı açıklamada; Türk kızlarının en güzeli iddiasında olmadığını, onlardan sadece biri olduğunu söyledi. Atatürk, Dünya Güzeli seçilen Keriman Halis için özel bir demeç verdi. Onun için kraliçe değil, “Ece” unvanını kullandı. Daha sonra bu unvan, 1934’te soyadı yasası çıktığında Keriman Halis’e soyadı olarak verildi.

Keriman Halis iki kez evlendiyse de bu evlilikleri kısa sürdü. Sonraki yıllarını İstanbul’da Çiftehavuzlar’daki evinde oğlu Cenk Tamer’le birlikte uzun bir ömür yaşayarak sürdürdü. 8 Ocak 2012 tarihinde doksan dokuz yaşındayken öldü. 

HAKKINDA: Büyük Larousse  Ansiklopedisi (1986), Günün İçinden (Sabah gazetesi, 15 Şubat 2007), Rehber Ansiklopedisi (2007), Mevlût Uluğtekin Yılmaz (Türk Dirlik, 23 Ocak 2008).

      

      

      

      

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör