Lütfi Demir

Şair

Eğitim
Öğretmen Enstitüsü (Şumnu)
Diğer İsimler
Lütfi Demirov

Şair (D. 1929, Kasım Kuyucak [Rakovski] köyü / Razgrat / Bulgaristan - Ö. 1990, Sofya). Lütfi Demirov imzasını da kullandı. İlköğrenimini köyünde, ortaokulu Razgrat’ta, liseyi Şumnu’da Nüvvap Okulunda okudu. Yine bu şehirde Öğretmen Enstitüsüne devam etti. Buradan mezun olduktan sonra ortaokul öğretmenliği yaptı, sonra da Kırcaali ve Razgrat Türk öğretmen okullarında Türk dili ve edebiyatı dersleri okuttu. Sofya Üniversitesi Türkoloji Anabilim Dalında dersler verdi. Yeni Işık gazetesinde çalıştı.

Edebiyata şiirle başladı. Gazetecilik yaptığı yıllarda ise şiirin yanı sıra öykü, röportaj, izlenimler, hatıralar yazdı. Şiirlerini Türk halk edebiyatı ve serbest nazım tarzında yazdı. Serbest nazımda Nazım Hikmet ve Orhan Veli’yi örnek aldı. İşlediği konuları hayatın her yönünden seçti. Klasik konular olan iyilikler, kötülükler, umutlar ve umutsuzluklar, sevinç ve kederler, bir sözle tüm insan hayatı, yazarın eserlerindeki  konularını oluşturdu. 1963’te Şafak adlı bir şiir kitabı yayımlandı.

HAKKINDA: Hayriye Süleymanoğlu Yenisoy / Bulgaristan Türk Çocuk Edebiyatından Örnekler (2002), Sabahattin Bayramöz / Türkçenin Sarmaşıkları (2002).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör