Mehmet Sabri Tümkor

Gazeteci, Şair

Doğum
Ölüm
27 Ocak, 1987
-
Eğitim
Ankara Muallim Mektebi

Gazeteci, şair (D. 1912, Kastamonu – Ö. 27 Ocak 1987). Bir süre Büber Hocaya giderek Kuran-ı Kerim okudu. İlkokul sıralarında Güzel İnebolu ve Seyyah gazetelerine makale yazmaya başladı. Kastamonu Muallim Mektebine girdi ve öğrenciliği sırasında da Kastamonu’da Açıksöz ve bazı İstanbul gazetelerine yazmaya devam etti. Ankara’ya nakledilerek Ankara Muallim Mektebi adını okuldan mezun oldu. Çubuk, Taşköprü, Daday, Karaburun ve Çankırı’da öğretmenlik yaptı. Gazi Terbiye (Eğitim) Enstitüsüne gündüzlü olarak girdi ve bir taraftan da Maden Tetkik Arama Enstitüsünde çalıştı. 1943 yılında Pedagoji Şubesini bitirdi. Kastamonu Erkek Sanat Enstitüsü Türkçe öğretmenliği ve müdür yardımcılığına tayin edildi

Öğretmenlik yaptığı yıllarda Son Posta, Tan ve Açıksöz gazetelerine yazmayı sürdürdü. Daha sonra Doğrusöz’de “Atelyem’den Pozlar” adlı bir köşede haftalık fıkralar yazdı. 1944 yılında bir yıl Ecevit adlı aylık dergiyi çıkardı. Şanlıurfa’ya tayin edilince gitmedi ve müstafî (istifa etmiş) sayıldı. Kastamonu adıyla kurduğu basımevinde 30 Mart 1945’te Kastamonu gazetesini çıkarmaya başladı. 1952 yılında gazetenin yayımına son verdi. Basımevini İstanbul’a naklederek orada Çocuk Dünyası adlı bir dergi çıkardı. Bu dergiyi sonra gazete olarak yayımladı. Yurt Çocuğu ve Türkiye Okullar Postası gazetelerini çıkardı. Çocuk Haftası ve Yavru Türk dergilerinde kapanıncaya kadar yazılar yazdı. Sabri Tümkor’un çocuk edebiyatı türünde otuzu aşkın eseri vardır.

 

BAŞLICA ESERLERİ:

Denize Attığım Taşlar,

Sizin Olsun,

Yeşil,

Komşu Kızları,

Kastamonu ve Kazaları,

23 Nisan Çocuk Şiirleri,

Yağız Atlı.

 

KAYNAKÇA: Aziz Demircioğlu / 100 Yıllık Kastamonu Basınında Kim Kimdir? 1872-1972 (1982), Nail Tan - Özdemir Tan / Gurur Kaynağımız Kastamonulular III (2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör