A. Vahap Akbaş

Yazar, Şair

Doğum
02 Mayıs, 1954
Ölüm
15 Kasım, 2014
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Şair ve yazar (D. 2 Mayıs 1954, Batman – Ö. 15 Kasım 2014, Çorlu). Cengiz Topel İlkokulu, Batman Lisesi (1971), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1977) mezunu.

Çorlu’da öğretmen (1977-85) ve Millî Eğitim Şube Müdürü (1985-93) olarak görev yaptı. 1993-2001 yılları arasında Çorlu M. Akif Ersoy Anadolu Lisesinde Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olarak çalıştı. 2001’de emekli oldu. Emekli olduktan sonra da hayatını ve çalışmalarını Çorlu’da sürdürdü

Bir süre Yeni Devir gazetesinin kültür-sanat sayfasını yönetti (1984-85). Türkiye Yazarlar Birliği ve SESAV üyesiydi.

 

Ödülleri:

 

Yayımlanan ilk ürünü “Ey Çerh-i Sitem” adlı bir öyküydü (Hisar, 1978). Şiir ve yazıları daha sonra Hisar (1978-80), Türk Edebiyatı (1980), Mavera (1979-88), İslâmî Edebiyat (1988), Kandil Çocuk (1986), Gül Çocuk ve Selam (1987-88), Çorlu’da çıkardığı ve yönettiği Nisan Bulutu (15 sayı, 1993-94) ile Düş Çınarı dergileri ile Yeni Devir ve Türkiye gazetelerinde yer aldı. 1982’de Efgan adlı kitabı ile Türkiye Yazarlar Birliği Şiir Ödülünü, 1984’te Alevler ve Güller ile Sedat Yenigün Roman Yarışması İkincilik Ödülünü, 1987’de Kuş Olsun Yüreğim ile, Türkiye Millî Kültür Vakfı ve Gökyüzü Yayınlarının düzenlediği Çocuk Şiirleri Yarışmasında üçüncülük ödülünü aldı.

 

Vefatı:

 

A.Vahap Akbaş, 15 Kasım 2014 günü Çorlu'da vefat etti. Ertesi günü İstanbul’dan Çorlu’ya giden şair ve yazar dostlarının katılımıyla öğlen vakti kılınan namazın ardından Batman'a götürülerek bu şehrimizde toprağa verildi.

 

 

A.Vahap Akbaş İçin Ne Dediler?

 

“Vahap Akbaş, bir gül yorumcusudur. Doğu, İslâm ve Türk şiir geleneğinin bütün şairleri gibi o da çiçeklere, özellikle de güle ilgisiz kalmamış, şiir gülistanı diyebileceğimiz kitaplarında hem geleneğe uygun olarak hem de şahsî tasarruflarla gül ve çiçek yorumları yapmıştır. Onları şahsî varlık ve duygu çerçevesinin dışında ‘Bosna Gülü’, ‘Afgan Gülü’ gibi örneklerde görüldüğü gibi sosyal ve evrensel bir muhtevada ele alması tekrar hatırlanması gereken yeni bir tavırdır. Yine, tabiatta bulunan her şey gibi gülün ve diğer çiçeklerin ilahi ayet hükmünde oldukları gerçeğinden yola çıkarak bunlara metafizik anlamlar da yüklemesi Akbaş’ın gül yorumu için söylememiz gereken bir başka özelliktir.” (Mustafa Özçelik)

 

ESERLERİ:

 

Şiir: Efgan (1982), Gül Kıyamı (1986), Mavi Sesli Şiirler (1988), Dünyayı Kaplayan Ağaç (1990), Kuş Olsun Yüreğim (çocuk şiirleri. 1991), Hüzün Coğrafyası (1992), Bir Şehre Vardım (1997).

 

Roman: Alevler ve Güller (1985), Gülün Aklı (Çocuk romanı, 1989).

 

Hikâye: Ayna ve Suret (2003).

 

Deneme: Göğe Çizilmiş Resimler (1995), Biraz İhanet (1996), İnziva Notları (1996).

 

Fabl: Bir Demet Masal (1985).

 

Seçki: Bir Hüma Kuşudur Şiir (mısra-beyit seçkisi, 1990).

 

Sadeleştirme: Zehra (Roman, Nabizade Nazım’dan, 1996).

 

KAYNAKÇA: Bekir Oğuzbaşaran / “Efgân”istan (Kültür ve Sanat dergisi, sayı: 14, Mayıs 1982), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) - Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007) - Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013), Ahmet Kabaklı / Türk Edebiyatı (c. 4, 1991, sayı: 659), Cevat Akkanat / Bir Şehre Vardım- Mustafa Özçelik / Söze Gülün Rengini Katmak (Seviye dergisi, sayı: 7, Mayıs-Haziran 1998), Mustafa Miyasoğlu / A.Vahap Akbaş Üzerine (Millî Gazete, 7.6.1998), Mehmet Nuri Yardım / Romancılar Konuşuyor (2000), TBE Ansiklopedisi (2001), Nazir Akalın / Vahap Akbaş’a Dair (Şairin Eldivenleri, 2003), TYB Kültür ve Sanat Yıllığı (2015), Şiirler de Kardeştir ve A. Vahap Akbaş’ın Şiirlerinde Kardeşlik Paneli Düzenlendi (tyb.org.tr, kitaphaber.com.tr, hur24.com, 25.04.2017).

MİRAS

gittin yüzünü bıraktın sevgilim

uygarlık haritası yüzünü

çölkentlerde her yitişimizde

                    sığındığımız vaha

gittin yüzünü bıraktın kalbimiz için

buhara'yı bağdat'ı istanbul'u bıraktın

 

gittin sesini bıraktın sevgilim

tarihe koşan o rahvan atı

çağ yamaçlarında kirlendikçe

                       yıkandığımız ırmak

gittin sesini bıraktın kalbimiz için

gündüzler dolusu türkü / geceler dolusu

                        destan bıraktın

 

gittin gülüşünü bıraktın sevgilim

sevgi şadırvanı gülüşünü / arı duru

içimizdeki odalara çöreklendikçe acı

ondan ışık damıtan güvercin

gittin gülüşünü bıraktın kalbimiz için

lâleyi gülü karanfili bıraktın

 

 

gittin rayihanı bıraktın sevgilim

söz tarlalarına / nazar menzillerine yağan

o ince reyhan yağmurunu

ey parmaklarımda uçuşan tespih kuşu

gittin rayihanı bıraktın kalbimiz için

gönlü halden hale koyan miski amberi bıraktın

 

gittin kalbini bıraktın sevgilim

içimizdeki akışı düzenleyen ak odağı

bizleri kaza bela vakitlerinde

                         uyandıran saat

gittin kalbini bıraktın kalbimiz için

bizi çoğaltan sevdakâr kozayı bıraktın

ŞİİRLER DE KARDEŞTİR VE A. VAHAP AKBAŞ’IN ŞİİRLERİNDE KARDEŞLİK PANELİ DÜZENLENDİ

ŞİİRLER DE KARDEŞTİR VE A. VAHAP AKBAŞ’IN ŞİİRLERİNDE KARDEŞLİK PANELİ DÜZENLENDİ

 

Şair yazar A. Vahap Akbaş Anısına düzenlenen şiir yarışmasının ödül törenin ardından memleketi Batman’da Batman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce “Şiirler de Kardeştir ve A. Vahap Akbaş’ın Şiirlerinde Kardeşlik” konulu panel düzenlendi.

Batmanlı Şair ve Yazar A Vahap Akbaş anısına kültür merkezi konferans salonunda düzenlenen törene; Vali Ahmet Deniz’in yanı sıra Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, kamu kurumu yöneticileri ile Türkiye’nin birçok yerinden gelen ellinin üzerinde şair ve yazar katıldı. Salonda bulunan bütün dinleyicilere A. Vahap Akbaş’ın toplu şiirler kitabı “İnşirah” ve vefatından sonra TYB’nin yayını olarak İbrahim Eryiğit’in hazırladığı “A. Vahap Akbaş Kitabı” ücretsiz olarak dağıtıldı.

Programda selamlama konuşması yapan Vali Deniz; “Şair ve Yazar Abdulvahap Akbaş’ın Batman için önemli bir değer olduğunu belirterek, “Bir toplum ve bir millet kendi değerlerine sahip çıkabildiği sürece varlığını sürdürür. Kendi kültür ve medeniyetine sahip çıkmayan toplumlar yok olmaya mahkumdur” diye konuştu.

 “Toplumumuzun son dönemde en fazla ihtiyaç duyduğu en önemli erdemlerden bir tanesinin kardeşlik olduğunu, terör ve ötekileştirmenin insanı insanlık değerlerinden uzaklaştırmaya başlandığı bir dönemde yaşıyoruz. Medeniyet inşa ettiklerini sananlar toplumları sevgi, barış ve hoşgörüden uzaklaştırdılar. Bizim medeniyetimiz Mevlana’nın, Hacı Bektaşi Veli’nin, Ahmed-i Hani’nin sevgi, kardeşlik ve hoşgörü tohumları üzerine inşa edilmiştir. Bizim medeniyetimizin temelinde merhamet var, sevgi var, kardeşlik var, hoşgörü var. Medeniyetimizdeki bu zenginliğe sahip çıkmamız halinde her alanda daha da başarılı oluruz” şeklinde konuşmasını bitirdi.

Ödül töreni öncesi kısa birer konuşma yapan “A. Vahap Akbaş Kitabı”nı hazırlayan İbrahim Eryiğit, Akbaş için yazdığı şiiri okurken, Abdurrahman Adıyan ise Akbaş’ın bir şiirini okudu. Konuşmaların ardından şiir yarışmasında dereceye giren şairlere ödüllerini Vali Deniz ve merhum A. Vahap Akbaş’ın eşi Mediha Akbaş’ın elinden aldılar.

Daha sonra Şair Şahin Mutlu’nun yönettiği Şiirler de Kardeştir ve A. Vahap Akbaş’ın Şiirlerinde Kardeşlik” konulu Panele konuşmacı olarak; Türkiye Yazarlar Birliği Kurucu ve Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Şair Yazar Behçet Gülenay, Artuklu Üniversitesi Öğretim üyesi Doç.Dr. Beyhan Kenter, Hülya Aslan ve Şehamettin Kuzucular katıldılar.

Panele Mehmet Doğan’ın konuşması ve Behçet Gülenay’ın duygusal paylaşımları damga vurdu.

Panelde ilk sözü alan Doğan; Şair ve Yazar A Vahap Akbaş’ın sanat hayatına ilişkin yaptıkları, Mehmet Âkif’in ve Safahat’ın anlaşılmasındaki rolüne dikkat çekti. “Çalışmaları Âkif'in kişiliği ile paralel olarak ele alınması gerekir” diyerek Akbaş'ın son zamanlarına kadar Mehmet Âkif üzerine çalışmaktan vazgeçmediğini, vefatından sonra da “Bir Hazan Devri Şairi: Mehmet Akif” adlı kitabının çıktığını hatırlattı. Akbaş’ı Mehmet Akif'in izinde millete hizmet eden bir şahsiyet olarak tanımlayarak, Akif için söylenen "Büyük adam olduğunu gizleyebilen adamlardandı" sözünün Akbaş için de söylenebileceğini, kişiliğindeki tevazudan dolayı yaptıklarının altını asla çizmediğini belirterek dili kullanmadaki mahareti, yurt dışı ve yurt içi edebiyat şölenlerinde yaşadıklarından anekdotlar aktardı.

Panelin son konuşmacısı Gülenay ise; edebiyat yolculuğunda Akbaş’ın örnek şahsiyeti, bize bıraktıkları, güzel ahlâkı, genç şair ve yazarlara yaklaşımı, Türk edebiyatına katkıları ve edebiyat anlayışını, edebiyattaki çok yönlülüğü, eğitimciliği, çocuklara olan sevgisi, bir dost olarak A .Vahap Akbaş ve vefatıyla ilgili hatıraları aktarırken duygusallaşması bütün salonda duygu dolu bir hava estirdi. Salondaki dinleyicilerin büyük bir bölümünün gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Son bölüm de ise; D Mehmet Doğan Akbaş’ın Sıla i rahime verdiği önemi "Ankara'dan Siirt'e Kültür Kervanı" programı kapsamında yolculukları esnasında Batman’a vardıklarında annesini ve dostlarını ziyaret etmek için kervandan ayrılışını anlattı. Çok yönlü ve değerli bu ismi yaşatmanın önemini vurguladı.

Panelden sonra Vali Deniz konuşmacıları tek tek kutladı. Toplantıda dile getirilen Vahab Akbaş’la ilgili şiir yarışmasının gelenekselleşmesi ve adının Batman’da bir okula verilmesi temennilerinin gerçekleşmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’dan yapımı süren okullardan birine A. Vahap Akbaş isminin verilmesi için hazırlıklara başladığı öğrenildi.

Panel bitiminde TYB Şeref başkanı D. Mehmet Doğan, yazar Abdurrahman Adıyan, Van Şairler ve Yazarlar Birliği Başkanı Cihat Albayrak, Hayal Bilgisi Dergisi Yayın Yönetmeni Ayşe Albayrak ve Behçet Gülenay merhum A .Vahap Akbaş’ın mezarını ziyaret etti.

KAYNAK: Şiirler de Kardeştir ve A. Vahap Akbaş’ın Şiirlerinde Kardeşlik Paneli Düzenlendi (tyb.org.tr, kitaphaber.com.tr, hur24.com, 25.04.2017).

 

 

Yazar: HABER
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör