Evin İlyasoğlu

Müzik Araştırmacısı

Doğum
Eğitim
İstanbul Belediye Konservatuarı Piyano Bölümü

Müzik araştırmacısı. 1950, İstanbul doğumlu. Şair Ergin Sander’in kız kardeşi, yazar Hüseyin Vassaf’ın torunu. Küçük yaşlardan itibaren piyano dersleri aldı. Konservatuar öğrenimi gördü. Yedi yaşında Marie Çobangil ile piyano derslerine başladı. 1957-63 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuarı piyano bölümünde Özen Veziroğlu, Şerif Yüzbaşıoğlu ve Raşit Abet’in öğrencisi oldu. Öğrenciliği boyunca ve konservatuardan ayrıldıktan sonra da özel olarak Ferdi Ştatzer ile piyano çalışmalarını sürdürdü. 1966’da Arnavutköy Amerikan Kız (Robert) Kolejinden Halide Edip Adıvar Edebiyat Ödülü ile mezun oldu. 1969-71 yıllarında ABD Michigan Devlet Üniversitesinde müzik eleştirisi ve karşılaştırmalı müzik tarihi seminerlerine katıldı. 1973-93 yılları arasında İstanbul Radyosunda açıklamalı Klasik Batı Müziği programları hazırlayıp sundu. 1982 ile 1992 arasında TRT televizyonunda Müzikte Arayışlar, Müzik Söyleşileri, Müzik Dünyamızdan, Dünden Yarına Müzik gibi televizyon dizilerini hazırlayıp sundu. 1997 Habitat II kapsamında “İstanbul’un Müziği” sergisini hazırladı. Boğaziçi Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

1968’den itibaren Cumhuriyet, Milliyet Sanat, Soyut, Somut, Türk Dili, Yeni Gündem, Sanat Dünyamız, Söz, Güneş, Skylife, Vizyon, Kapris, Çalıntı, Albüm gibi birçok dergi ve gazetede eleştiri, inceleme ve söyleşi yazıları yer aldı. 1968 yılında, Yeni Dergi Eleştiri Yarışmasında, Nâzım Hikmet’in şiirini müzikal yönden incelediği Salkımsöğütün Türküsü başlıklı denemesi ile birincilik ödülü aldı. Çağdaş Müzikte Folklor adlı radyo programları dizisi ile 1978 Türk Dil Kurumu Radyo ve TV Dil Ödülünü kazandı.

Evin İlyasoğlu’nun İlhan Usmanbaş eseri, Türk çağdaş müziğinin müstesna bir yaratıcısı için nefis bir anıt.” (Talat Halman)

“Usmanbaş’ın yıllardır geleneklere karşı savaşan devrimci yapısını, bugün Evin İlyasoğlu’nun onun hakkında yazdığı kitabı okudukça daha da iyi anlıyorum. Usmanbaş’ın yaşamöyküsü gelenekçilerle devrimciler arasında yaşanan savaşın ta kendisi aslında. Seksen yaşındaki sanatçı bundan birkaç ay önce Evin İlyasoğlu’na şunları söylemiş: Bugünkü bestecilerin tek yaptığı şey, belli bir tema üstüne senfoni yazmak oluyor. O bir gelenek sayılır. (...) Bu standart örneklerin dışında bir şeyler getirmek zorundayız. Başka bir tını dünyasını araştırmak zorundayız.” (Arda Uskan)

Evin İlyasoğlu, Cemal Reşit Rey ve Necil Kazım Akses’ten sonra ‘dünyaya açılmanın, küreselleşmenin simgesi’ olarak gördüğü İlhan Usmanbaş’ı yazdı. Hâlâ pek yerli yerine oturtulmamış bir bestecimiz İlhan Usmanbaş. Bu yüzden bu kitap özellikle önemli. Çünkü Usmanbaş’ın Ayvalık’ını, ailesini, yaşamını, sanatçı olmaktaki ve müzikal duruşundaki kararlılığını okudukça bu toplumda sanatın niye bir türlü günlük yaşamımız içinde yer alamadığını daha bir iyi anlıyorsunuz.” (Ayça Atikoğlu)

ESERLERİ:

Yirmibeş Türk Bestecisi (Türkçe ve İngilizce, 1989), Müziğin Kanatlarında Söyleşiler (1992), İlhan Usmanbaş’a Armağan (1994), Zaman İçinde Müzik (1994), Cemal Reşit Rey - Müzikten İbaret Bir Dünyada Gezintiler (1997), Galatasaraylı Besteciler (1997), Necil Kâzım Akses - Minyatürden Destana Bir Yolculuk (1998), Çağdaş Türk Bestecileri (Türkçe ve İngilizce, 1998), Zehra’nın Öyküsü (opera, 1998), İlhan Usmanbaş / Ölümsüz Deniz Taşlarıydı (2 CD ile, 2001), Ayla’yı Dinler misiniz? (Ayla Erduran hakkında, 2002), Teodora’nın Düşmanları (roman, 2005).

HAKKINDA: Çağdaş Türk Müziği’nin Peşinde Bir Araştırmacı: Evin İlyasoğlu - Evin İlyasoğlu - Yüksel Koptagel / Osmanlı’dan Cumhuriyete Akan Bir Kimlik - Önder Kütahyalı / ‘Minyatürden Destana Bir Yolculuk’ Üstüne, Aydın Karlıbel / Evin İlyasoğlu’nun ‘Cemal Reşit Rey’ Kitabı Üstüne Rey’in İki Öğrencisinden İzlenimler: Ulu Bir Çınardı Cemal Reşit Rey (Cumhuriyet Kitap, 8.10.1998), Hayati Asılyazıcı / Evin İlyasoğlu’ndan “Zehra’nın Öyküsü” (Cumhuriyet Kitap, 11.3.1999), Doğan Hızlan (Hürriyet, 24.6.2000), Virgül (sayı: 28, Mart 2000), Ahsen Erdoğan (Yeni Binyıl, 23.6.2000), Arda Uskan (Radikal, 26.6.2000), Ayça Atikoğlu (Milliyet, 28.6.2000), Refik Durbaş (Sabah, 16. 7.2000), Her Aydın, Evin’in Kitabını Edinmeli - ‘Ölümsüz Deniz Taşlarıydı’ İlhan Usmanbaş (Cumhuriyet Kitap, 15.2.2001), Feridun Andaç / ‘Ayla’yı (Bir de Yazarından) Dinler misiniz? - Yasemin Tunç / Aydınlığın Renkleri (Cumhuriyet Kitap, 1.8.2002).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör