Eşref Ural

Şair

Doğum
02 Aralık, 1969
Eğitim
Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü
Burç

Şair. 2 Aralık 1969, Karaköy / Çavdır / Burdur doğumlu. Çavdır İlkokulu ve Lisesi, Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu. 1994 yılından itibaren muhasebe ve müşavirlik bürolarında çalıştı.

İlk ürünü “Yaşar Kemal’e Dostluk Mektubu”, 1992 yılında Özgür Gündem gazetesinde yayımlanmıştı. Daha sonra yazdıkları Portakal (1996), Morca (1995), Olimpos Dinazorları (1996) dergilerinde yer aldı. Edebiyatçılar Derneği ve Antalya Sanatçılar Derneği üyesidir.

Eşref Ural, elimizdeki kitabında (Düşünceme Cemre Düştü) taşra edebiyatına alçakgönüllü bir ışık düşürüyor. Ancak bu ışığın içinde öfke ve sorgulayış da gizli. Taşra edebiyatının ve taşradaki kalem savaşçılarının ve büyük engellere rağmen taşradaki kalem savaşçılarının ve büyük engellere rağmen edebiyatın savaşını veren bir avuç yazarın, sanatçının, aydının öfkesini sorgulayışını ve inanılmaz sabrını taşıyor bu ışığın altına. Ancak bir soru var: Bu öfkeyi bu sessiz çığlığı edebiyatın başkentlerindeki ve dükalıklarında taşra edebiyatına sırtını dönerek oturmuş o büyük yazarlar, o büyük eleştirmenler, hikmetinden sual olunmayan o çok ayrıcalıklı seçkin kimseler duyabilecek midir?” (Cezmi Ersöz)

ESERLERİ:

Hoşça Kal Yüreğim (1995), Düşünceme Cemre Düştü (2001), Huzursuz Bulut (2004).

KAYNAK: Ruşen Hakkı (Kocaeli Gazetesi, Haziran 1995), Morca Dergisi (Mayıs 1996), Aykırı Sanat (Temmuz-Ağustos 1996), Düşünceme Cemre Düştü (Cumhuriyet Kitap, 8.3.2000), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör