Mehmet Recep Işık

Profesör, Tıp Profesörü, Akademisyen

Doğum
Eğitim
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi

Akademisyen, göğüs hastalıkları profesörü. 1956 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı.1975 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesine başladı, 1981 yılında Tıp Doktoru unvanıyla buradan mezun oldu. Aynı yıl pratisyen hekim olarak Diyarbakır’a bağlı Mermer nahiyesinde ve Diyarbakır Merkez Mardinkapı Sağlık Ocağında altışar ay süreyle görev yaptı.

1982 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında uzmanlık eğitimine başladı, 1986 yılında Göğüs Hastalıkları uzmanı oldu. İki yıl süreyle Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesinde uzman olarak ve idareci olarak görev yaptı. 1988 yılında sınavı kazanarak D.Ü.Tıp Fakültesine Yardımcı Doçent olarak atandı. 1993 tarihinde de sınavları başararak Doçent unvanı aldı. 1998 yılında Profesör oldu.

Eğitim-öğretim ve sağlık hizmetleri yanı sıra yaklaşık 10 yıl kadar idari görevler üstlendi. Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Tıp Fakültesi Hastanesi Baştabip yardımcılığı, Dekan Yardımcılığı ve 1999-2002 tarihleri arası üç yıl Dekanlık görevinde bulundu.

Prof. Recep Işık, ayrıca; Diyarbakır Verem Savaş Derneği, Dicle Üniversitesi Kalkındırma Vakfı, Ziya Gökalp Üniversitesi Gerçekleştirme Derneği, Toraks Derneği Diyarbakır Şubesi kuruculuğu ve başkanlığı, Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı üyeliği gibi görevlerde bulunmuştur. İngilizce bilmektedir, evli ve iki çocuk babasıdır.

HAKKINDA: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, s. 481, 2. bas. 1997), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör