Benal Arıman

Siyasetçi

Doğum
Ölüm
-
Eğitim
Paris Sorbonne Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü
Diğer İsimler
Benal Nevzat İstar Arıman

Siyasetçi (D. 1903, İzmir - Ö.1990). Tam adı Benal Nevzat İstar Arıman olup, İzmirli gazeteci ve şair Tevfik Nevzat Bey’in kızıdır. İlk kadın milletvekillerindendir. Paris Sorbonne Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü bitirdi (1921). Öğrenimini bitirip Türkiye’ye döndükten sonra Hilâl-i Ahmer (Kızılay) ve Himaye-i Etfal (Çocuk Esirgeme Kurumu) gibi yerlerde çalışarak toplumsal faaliyetlerde bulundu. Ayrıca, Latin alfabesinin öğrenilmesi ve yaygınlaşabilmesi için çaba harcıyordu. Uzmanlık alanı belediyecilik, sosyoloji ve edebiyattı. Fransızca ve Rumca biliyordu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Vilayet Heyeti üyeliği yapan Arıman, İzmir´de CHP’de görev almasıyla, kadınların partilere girmediği o yıllarda bu anlamda öncülük etti. İzmir Belediye Meclisi üyeliği de yapan Arıman, V., VI.,VII. ve VIII. dönemlerde İzmir Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de görev yaptı.

Kadınların ilk kez oy kullandığı TBMM 5. Dönem seçimleri 8 Şubat 1935’te yapıldı ve on yedi kadın milletvekili ilk kez Meclise girmişti ve işte o kadınlardan biri de Benal Nevzat Arıman’dı.

Seçilme hakkını kullanan ilk kadınlardan olan Benal Arıman, aynı zamanda 1935 yılında bileğinin hakkıyla kazanan ilk kadın milletvekillerindendir. On altı yıl süreyle milletvekili olarak görev yapan Benal Arıman, hamileliği döneminde yıllık izinlerini kullanıp gizlice doğum yapmış ve hamileliği esnasında da TBMM´de bulunmamayı uygun görmüştü.

Beş perdelik Kara Osman adlı bir oyun da yazmış olan Benal Nevzat Arıman’ın babası Tevfik Nevzat’a yazdığı mektuplar Türk Tarih Kurumu belgeliğinde bulunmaktadır.

HAKKINDA: ‘Kim Kimdir?’ (Internet sitesi, erişim: 4 Nisan 2011), Vikipedi Özgür Ansiklopedi (Internet sitesi, erişim: 18 Haziran 2012).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör