Esergül Balcı (Bucak)

Profesör, Akademisyen, Araştırmacı, Yazar

Doğum
06 Ağustos, 1953
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Akademisyen, profesör, araştırmacı yazar. 6 Ağustos 1953, Çanakkale doğumlu. Biga Lisesi (1970) ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1975) mezunu. TODAİE’ de “Kentleşmenin Yarattığı Yönetim Sorunları” konulu teziyle yüksek lisansını tamamladı.

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümünde eğitim yönetimi alanında doktorasını yaptı ve araştırma görevlisi olarak çalıştı. Ardından Abant İzzet Baysal Üniversitesinde doçent ve profesör olarak görev yaptı. Aynı üniversitenin kuruluşunda yer alarak, Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ve Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulundu.

Prof. Dr. Esengül Balcı, halen 9 Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesinde görev yapmaktadır. İLESAM üyesidir.

Yazılarını; Milliyet Sanat, Foundation of Education (ABD), Eğitim Bilim, Millî Eğitim, Öğretmen Dünyası dergilerinde yayımladı.  Eğitim ve öğretmen konulu bilimsel kongrelere bildiriler sundu. Akademik yayınları yanı sıra ders kitapları vardır.

ESERLERİ:

Ödüller, Güdüleme Kuramları ve Türkiye’de Öğretmen Ödülleri (1992), Türkiye’de Eğitim Politikaları ve Siyasi Parti Ödülleri (1993), Eğitimde Yerelleşme (2000). Ayrıca ders kitapları vardır.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör