Esen Yel

Mizah Yazarı, Yazar

Doğum
Eğitim
İstanbul Eğitim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Mizah hikâyecisi. 1942, Gördes / Manisa doğumlu. Savaştepe Öğretmen Okulu, İstanbul Eğitim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Çeşitli okullarda Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaparak emekliye ayrıldı. Dergilerde yayımlanan mizah ağırlıklı hikâyeleriyle tanındı. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

“Bir öyküsünde bunun getirdiği insan onurunu kırıcı sonuçları gösterirken başka bir öyküsünde pahalılığın yönetimle ve düzenle ilişkilerinin altını çizmektedir. Böylece bu küçük öyküler gerçekleri vurgulayan, okuyucuya çelişkileri gösteren birer uyarıcı olmaktadır. Esen Yel’in ve kuşağının ürünleri gülmece türünün çağından sorumlu ve yüz ağartıcı örnekleridir.” (Konur Ertop)

ESERLERİ (Mizah):

Özgürlük Perisi (1970), Polyanna 1973 (1973), Adını Çocuklar Koysun (1973), Zıkkımın Peki (1973), Komünistleri Tanıyan Köpek (1978), Demokrasi Sakız Çiğniyor, Bir Dünya Masalı (oyun, 1980), Zeliha Bacının Sıpası, Bir Ülkenin Yakın Siyasi Tarihinden Ağır Çekim Görüntüler, Esin Perilerinin Grevi, Aynadaki Öküz, Ayaklar Holding, Mucip’in Öyküsü.

Ayrıca drama ve kompozisyon hakkında inceleme kitapları vardır.

KAYNAK: TDE Ansiklopedisi (c. 8, 1976-98), Seyit Kemal Karaalioğlu / Resimli Türk Edebiyatçılar Sözlüğü (1982), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör