Keramettin Çetin

Eğitimci, Şair

Doğum
30 Eylül, 1967
Eğitim
Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü
Burç
Diğer İsimler
K. Çetin

Eğitimci, şair. 30 Eylül 1967, Kâzımkarabekir / Karaman doğumlu. Ürünlerinde nadiren K. Çetin imzasını da kullandı. Kâzım Karabekir İlkokulu (1979), Kâzım Karabekir Ortaokulu (1982), Kâzım Karabekir Lisesi (1985), Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü (1990) mezunu. 1991’den sonra Adana’da ve Bartın’da öğretmenlik yaptı. Öğretmen Dünyası, Kum, Lacivert adlı dergilerin Bartın temsilcisi ve Türkiye Edebiyatçılar Derneği üyesi oldu.

İlk şiir denemelerini Pozantı’da (Adana) Ardıç Kuşu dergisinde yayımladı. Ciddi anlamda ilk şiiri Barış, Karşı adlı edebiyat dergisinde (Şubat 1996) yayımlandı. Düzyazıları ve şiirleri Cumhuriyet, Bartın, Pozantı Gündem gazetelerinde, Karşı, Anadolu Ekini, Öğretmen Dünyası, Güney, Çağdaş Türk Dili, Bahçe, Kum, Damar, Uğraş, Kıyı, İnsancıl, Berfin Bahar, Güney, Pencere, Eğitim ve Yaşam, Öğretmen Dünyası, Paflagonia ve Abece dergilerinde yayımlandı. İki Misket Öpüşmesi Arasında şiiriyle 2000 yılında Bartın Belediyesi Hasan Bayrı Şiir Yarışmasında birincilik ödülü aldı.

“Ozan, gönlünün körebe oynadığını, yaş günlerinde, ömrünün bir yanının azaldığını vurgularken, anılarının boşlukta kalmasıyla da hüzünleniyor. Yorulan bir yalnızlığı taşıyor artık. Bir yerlerde kalan aşklarını, kendine ayarlamaya çalışıyor. Adı, ‘Ağlayan Ağaç’ oluyor. Keramettin Çetin, şiirlerindeki özgün buluşlarıyla, sesiyle, söyleşiyle ilgi çekiyor. Dili yalın, anlatımı içten, geleceğe kalacak şiirler yazıyor.” (Hasan Akarsu)

“Coğrafyası ve tarihi olan şiirler bunlar. Yaşadığı coğrafyayı sevgiyle taşıyor dizelerine. Bilinç ve duyguyla damıtılmış imgelerle yaşama bakıyor, sorguluyor; yaşamı, anları, özlemleri şiire dönüştürüyor.” (M. Mahzun Doğan)

ESERLERİ (Şiir):

Düş Kırağı (1998), Okyanus Uyursa (2002).

HAKKINDA: 1999 Şiir Coğrafyamız Antolojisi (1999), Osman Nuri Poyrazoğlu / Kitap Kitap Şiir Gelir Bizlere (1999), A.Kadir Paksoy – Ümit Sarıaslan / Paflagonia Kıyılarında (2001), Arzu K. Ayçiçek / Buğusu Üstünde Bir Yapıt (Pencere, s: 37, Ocak-Şubat 2003), M. Mahzun Doğan / Okyanus Uyursa (Pencere, sayı: 40, Temmuz-Ağustos 2003), Hasan Akarsu / Şiirler-Den / İzler (2004).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör