Kenize Murad

Yazar

Doğum
15 Haziran, 1940
Burç
Diğer İsimler
Rajkumari Kenize de Kotwara (asıl adı)

Yazar. 15 Haziran 1940, Paris doğumlu. Annesi Sultan V. Murad’ın torunu Selma Rauf Hanımsultan, babası Hindistan'da Kotwara Yasama Meclisi üyeliği yapan Sacid Hüseyin Ali Bey’dir. "Rajkumari Kenize de Kotwara" olan asıl adını, Fransa'da ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçtiğinde nüfusa kayıt olurken "Kenize Murad" olarak değiştirdi. İki yaşında annesini kaybettikten sonra bir Fransız aile tarafından yetiştirildi. Bu yüzden Türkçe bilmeyen Murad, babasını 21 yaşındayken tanıdı. Bir süre hosteslik, çocuk bakıcılığı yaparak, operada bilet satarak geçindi. Çocukluğunu geçirdiği Paris'te yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra bazı Fransız dergilerinin Ortadoğu muhabirliği yapmaya başladı. 1971’den itibaren belgeler servisine bağlı makaleler yayınlamaya başladı. Sorumluluk alanını kapsayan Bangladeş ve Pakistan gibi ülkelerde bir süre yaşadı. Bangladeş, Etiyopya ve 1982 yılında Beyrut kuşatması sırasında üç ay boyunca Lübnan'da kalarak bir yıldan fazla bir süre İran devrimini kapsayan savaş muhabirliği yaptı.

1987 yılında Fransa'da yayınlanan, De la part de la princesse morte (Saraydan Sürgüne) adlı ilk romanında sürgünde ölen annesinin hayatını anlattı. Bu romanı dünyada en çok satan kitaplar listesine girerek otuzdan fazla dile çevrilip kırk iki ülkede yayımlandı. Roman, Osmanlı Devleti’nin Türkiye'de ilk defa hanedana mensup biri tarafından anlatılması bakımından önemli biri yere sahiptir.   1998 yılında Le Jardin de Badalpur (Badalpur Bahçesi) adlı ikinci romanını, 2003 yılında da Le parfum de notre terre, voix de Palestine et d'israel (Toprağımızın Kokusu - Filistin ve İsrail'in Sesleri) adlı, iki halkın acıklı olaylarını anlamaya çalıştığı, araştırma yazıları ile Filistinli ve İsrailli erkek, kadın ve çocukların yazılı betimlemelerini içeren üçüncü kitabını yayımladı. 2010–11 yıllarında iki defa Tarihin Arka Odası isimli televizyon programına katılarak anılarını ve görüşlerini aktardı.

ESERLERİ:

Saraydan Sürgüne (De la part de la princesse morte) [2002], Toprağımızın Kokusu - Filistin ve İsrail'in Sesleri (Le parfum de notre terre, voix de Palestine et d'israel) [2004], Badalpur Bahçesi (Le Jardin de Badalpur) [2011], Bir Devrimin Ruhu: Begüm (Dans la Ville D'or Et D'argent) [2011].

HAKKINDA: Sevinç Özarslan / Kenize Murad’la söyleşi (Zaman gazetesi, 18 Temmuz 2010), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör