Kenan Haspolat

Tıp Profesörü, Akademisyen

Doğum
Eğitim
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi

Akademisyen, çocuk sağlığı profesörü. 1954 yılında Diyarbakır'da doğdu. Babasının görevi nedeniyle Anadolu'nun değişik kentlerinde okudu. Orta ve lise eğitimimi İzmir'de gördü. 1978 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Aynı fakültede 1.5 yıl Fizyopatoloji ana bilim dalında asistan olarak çalıştı, ayrıca 6 ay da Nükleer araştırma ve Radyoizotop merkezinde kurs gördü.

1985 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisası yaptı. İstanbul Harp Akademisinde askerli görevini ifa etmesinin ardından Konya Ereğli'de mecburi hizmetini tamamladı.1989 yılında Dicle Üniversitesinde kariyer hayatına başladı. 7 Şubat 1995 yılında Profesör oldu.1991 yılında dekan yardımcılığı, 4 dönem Dahili Tıp Bilimleri Bölüm başkanlığı ve Çocuk Sağlığı ve hastalıkları ana bilim dalı başkanlığı görevini yaptı.

Halen bu görevini sürdüren Prof. Haspolat; Dicle Üniversitesi Dergisi Etik kurul üyeliği, ihale komisyon üyeliği, kütüphaneden sorumlu öğretim üyeliği, III. ve IV. Dönem  koordinatörlükleri, Tıp Fakültesi eğitim komisyonu üyeliği, Fakülte kurul üyeliği görevlerinde de bulunmuştur.

Çeşitli tıp dergilerinde yayımlanmış birçok bilimsel araştırması bulunan; çocuk sağlığı ve hastalıkları, çocuk endokrin, çocuk acil, gelişimsel pediatri dallarında uzman olan Prof. Dr. Kenan Haspolat; Diyarbakır tarihiyle yakından ilgilenerek bu konuyla ilgili sempozyumların organizasyonunda görev almış, çeşitli sempozyum kitaplarının editörlüklerini yapmıştır.

ESERLERİ (Editör olarak):

Sahabiler, Azizler, Krallar Kenti Diyarbakır (2 cilt); Gül Şehri Diyarbakır; Diyarbakır'da Doğal Hayat, Enerji, İklim, Maden; Diyarbakır'da Tarım ve Hayvancılık; Diyarbakır'da Çevre ve Doğa; Diyarbakır Yemek Kültürü; Diyarbakır Yerüstü Kaynakları; Diyarbakır Yeraltı Kaynakları; Karacadağ; Diyarbakır'ın Ekonomi Tarihi; Diyarbakır Sosyokültürel Tarihi; Diyarbakır El Sanatları; Her Yönüyle Diyarbakır İlçeleri; Tarih-Kültür-İnanç Kenti: Diyarbakır.

KAYNAK: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları ( c. III, s. 474, 1997), Dicle Üniversitesi Bülteni (Sayı: 20-21, Ekim 1995, s. 62), Kendisinden alınan bilgiler (2012), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) – Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör