Latif Ali Yıldırım

Şair

Ölüm
Diğer İsimler
Latif Aliev

Şair (D. 1935, Kemalköy / Silistre / Bulgaristan – Ö. 1999, İstanbul). Latif Aliev imzasını da kullandı. İlkokulu köyünde, ortaokulu Emirköy’de bitirdi. Razgrat Türk Öğretmen Okulundan mezun olduktan sonra bir süre öğretmenlik yaptı. Sonraları Halk Gençliği gazetesinde muhabir olarak ve Sofya Radyosunun Türkçe Yayınlar Servisinde çalıştı. Ayrıca çeşitli yerlerde işçilik yaptı. 1989 yılının büyük göçünde Türkiye’ye geldi. Bir süre Tercüman gazetesinde çalıştı. Türkiye’ye geldikten on yıl sonra İstanbul’da öldü.

İlk şiirlerinde Bulgar resmi ideolojisini övmüş olan Latif Ali, şiirlerinin genelinde yeryüzünde gözlemlediği bilimsel gelişmeleri, sömürge ulusların kurtuluş mücadelelerini, insanın umut ve özlemlerini, köy ortamının toplu görünümünü geleneksel ve duygusal bir hava içinde anlattı.

ESERLERİ (Şiir):

Bir Bahçeden Bir Bahçeye (1961), Bir Yeşil Seviyorum (Sofya 1964), Sonbahar Çağrışımları (2001).

KAYNAK: Hayriye Süleymanoğlu Yenisoy / Bulgaristan Türk Çocuk Edebiyatından Örnekler (2002), Sabahattin Bayramöz / Türkçenin Sarmaşıkları (2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör