Laleper Aytek

Fotoğraf Sanatçısı

Doğum
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi İİBF Ekonomi Bölümü

Fotoğraf sanatçısı. 1960, İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi İİBF Ekonomi Bölümü mezunu. 1986’da yüksek lisans çalışmaları için Oslo Üniversitesine gitti. Üniversite yıllarında hayatına bir hobi olarak giren fotoğraf ile Norveç yıllarında yoğun bir biçimde uğraştı.

İlk sergisini ise Türkiye’den de dört fotoğrafçının katılımıyla 1987 yılında Oslo’da, ilk kişisel sergisini ise 1993’de Almanya’da açtı. 1991’de fotoğraf ile profesyonel olarak uğraşma kararı ile Türkiye’ye döndü, stüdyosunu açarak, profesyonel tanıtım-reklam fotoğrafçısı olarak çalışmaya başladı. 1991’den sonra fotoğrafçılıkla birlikte kültür-sanat-yayın projelerinde gönüllü veya profesyonel olarak yer aldı. Türkiye’ye döndükten hemen sonra bir fotoğraf yarışmasında jüri üyeliği yaparak tanıştığı Kadın Eserleri Kütüphanesi’nin tüm kültür ve yayın projelerini yürütme görevini üstlendi. Bu çatı altında Türkiye’nin ilk Kadın Sanatçılar Görsel Arşiv’ini oluşturdu. Tarih Vakfında (İstanbul Ansiklopedisi) ve İletişim Yayınlarında (Yüzyıl Biterken Türkiye Ansiklopedisi) fotoğraf editörlüğü yaptı. 1991’den itibaren PTFD üyesidir. Geniş Açı dergisinin “piramit” ve www.fotograf.net sitesinin “kırmızı” köşelerinde fotoğraf yazıları yayımladı. 2002 yılında İstanbul’dan ayrılarak Bodrum’a yerleşti.

ESERLERİ:

ÇEVİRİ: Tecavüz/ Cinsel Şiddeti Anlamak / Tutuklu Tecavüzcüler Üzerine Bir İnceleme (Diana Scully’den, Şirin Tekeli ile, 1994).

DENEME: Kendine Ait Bir Fotoğraf (2005).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör